Üniversitelerde kurumsal iletişim yapılanmaları: Atatürk Üniversitesi kurumsal iletişim direktörlüğü örneği
Corporate communication structures at universities: Atatürk University corporate communication directorate example
  1. Tez No: 857966
  2. Yazar: METİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde ilerleyen ve her gün biraz daha gelişen teknoloji, insanların hayatında çok büyük bir yer kaplamaktadır. İnsanlar internet üzerinden iletişime geçerek dünyanın neresinde olursa olsun farklı bireyler ve farklı kurumlarla iletişim kurabilmektedir. İnsanlar genelde sosyal medya hesapları üzerinden (Facebook, Instagram, X vb.) zaman ve mekân şartı aramadan birçok kişi ve kurumla, kitlelerle ve ülkelerle aynı anda iletişime geçebilmektedirler. Kurum ve kuruluşların bünyesinde yer alan kurumsal iletişim direktörlükleri, kurumların kullandıkları başta sosyal medya platformları olmak üzere kitle iletişim araçlarını kullanarak hedef kitleleriyle iletişime geçmekte ve kurumsal iletişimin sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Bu iletişimin sağlıklı olması için iletişimin karşılıklı olması gerekmektedir. Kurumlar, işletmeler, firmalar ve üniversiteler için de kurumsal iletişim günümüz iletişim çağında oldukça önemlidir. Günümüzde üniversiteler için kurumsal iletişim yapıları olmazsa olmaz bir duruma gelmiştir. Üniversitelerdeki kurumsal iletişim direktörlükleri, daha çok öğrencinin ilgisini çekmek, üniversitenin itibar ve imajını güçlendirmek için yazılı ve görsel basın üzerinden tanıtım etkinlikleri düzenlemektedirler. Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Atatürk Üniversitesinin de oluşturduğu kendine has iletişim modeliyle dijitalleşen iletişim dünyasında yerini aldığı görülmektedir. Atatürk üniversitesinin kurumsal iletişim direktörlüğü adı altında kurulan Marka Yönetim Müdürlüğü, Medya İlişkileri Yönetim Müdürlüğü, Etkinlik ve Organizasyon Yönetim Müdürlüğü, İletişim Yönetim Müdürlüğü, Dijital Mecralar Yönetim Müdürlüğü ve Rektörlük İletişim Ofisi gibi birimler kurumsal iletişim direktörlüğünün temel taşlarını oluşturmaktadırlar. Tüm bu birimler birbirleriyle iş birliği içerisinde, üniversitenin kurum içi ve kurum dışı iletişimini etkin kurma adına faaliyetlerini yürütmektedir. Bu çalışmada; Atatürk Üniversitesinin kurumsal iletişim modeli tanıtılmaya çalışılmıştır. Çalışma ile bu modelin başarılı bir yapılanma olduğu ve diğer eğitim kurumlarının iletişim yapılanmalarında örnek bir model olabileceği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technology, which is advancing and developing more and more every day, occupies a huge place in people's lives. By communicating over the internet, people can communicate with different individuals and different institutions wherever they are in the world. People can generally communicate with many people, institutions, masses and countries at the same time through their social media accounts (Facebook, Instagram, X, etc.) without any time or place restrictions. Corporate communication directorates within institutions and organizations communicate with their target audiences by using mass media tools, especially social media platforms, and try to fulfill the responsibilities of corporate communication. For this communication to be healthy, it must be mutual. Corporate communication is very important for institutions, businesses, companies and universities in today's communication age. Today, corporate communication structures have become indispensable for universities. Corporate communication directorates at universities organize promotional events through written and visual media in order to attract the attention of more students and strengthen the reputation and image of the university. It is seen that Ataturk University, one of Turkey's leading universities, has taken its place in the digitalized communication world with its unique communication model. Units such as Brand Management Directorate, Media Relations Management Directorate, Event and Organization Management Directorate, Communication Management Directorate, Digital Media Management Directorate and Rectorate Communication Office, established under the name of Atatürk University's corporate communication directorate, constitute the cornerstones of the corporate communication directorate. All these units cooperate with each other and carry out their activities in order to establish effective internal and external communication of the university. In this study; An attempt was made to introduce the corporate communication model of Atatürk University. The study argues that this model is a successful structure and can be an exemplary model for the communication structures of other educational institutions.