Türkiye'de uygulanmakta olan çevre etki değerlendirme raporlarının aksayan yönleri ve alınabilecek önlemler
The Aspeckt of ecological studies which present difficulties in their implementation and some suggested precautions
- Tez No: 85799
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
TÜRKİYE'DE UYGULANMAKTA OLAN ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME RAPORLARININ AKSAYAN YÖNLERİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER (Yüksek Lisans Tezi) Sevgi EKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET ÇED, yatırım gerçekleştirilmeden ve kirlilikler ortaya çıkmadan sorunun önlenmesi çalışmasıdır. ÇED kavramı, yaklaşımı, anlayışı ve sistemi, evrensel anlamda, çevresel kalitenin korunması ve geliştirilmesi yolunda bugüne kadar geliştirilmiş çevresel yönetim, planlama ve karar alma teknik ve yöntemlerinin en önemli olanıdır. Ülkemizdeki ÇED sisteminin bir özenti olmaktan kurtarılması ve yatırım izni sürecinin gereksiz ve yararsız bir başka yeni bürokratik halkası olarak görülmekten uzaklaştırılması ve çevresel kalite değerlerinin korunması ve geliştirilmesi yolunda kendisinden beklenen yararlan tam olarak sağlanabilmesi için sistemin işyerine ilişkin olarak ortaya çıkmaya başlayan sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yapılan bu araştırmada ülkemizdeki uygulamasının nasıl olması gerektiği hakkında önlemler içeren öneriler sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yönetici 25 166 Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
11 THE ASPECKT OF ECOLOGICAL STUDIES WHICH PRESENT DIFFICULTIES IN THEIR IMPLEMENTATION AND SOME SUGGESTED PRECAUTIONS (M. Sc. Thesis) Sevgi EKİN GAZI UNIVERSITY IN STITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT ÇED is the study of the feizibility of the project which proceeds any inventinend implementation and the prevention of any environmental pollution before it starts. The consept of ÇED and it's approach to the ecological problems, it's systems is the most developed project well thought well planned and well administered. In fact it is one of the most important projects that has been initiated up to now. It is essential that all the negative factors which blocks the way of the smooth implementation of ÇED toward a successful serially seek as beurocratie obstacles and the idea of it's being used as a show piece be removed. I am of the opinion that all the difficulties that can hinder. The systems succes be overcome before hand. In the research done some suggestions about how the application of the system should be carried out is presented. Science code Key Words Page number Adviser 25 166 Prof. Dr. Süleyman PAMPAL