Ankara çevresi asılıdae (diptera) familyasının faunistik ve sistematik yönden araştırılması
Studies on the systematic and the fauna of the family asilidae in the province Ankara (diptera)
  1. Tez No: 85798
  2. Yazar: YUSUF DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ANKARA ÇEVRESİ ASILIDAE (DİPTERA) FAMİLYASININ FAUNİSTİK VE SİSTEMATİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf DURMUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Ülkemizde böcekler (Insecta) ile ilgili yapılan faunistik, sistematik ve ekolojik araştırmalar oldukça sınırlı sayıda olup; bu çalışmalar belirli takımlar ve familyalar üzerinde yoğunlaşmıştır. Ülkemizde Asilidae (Diptera) familyası ile ilgili sınırlı sayıda çalışma vardır. Giray (1981), Hayat (1993) ve Çalışkan (1994)'ın Türkiye Asilidae faunasına yönelik çalışmalarının yanısıra, yabancı araştırıcılar da, daha kapsamlı olmamakla birlikte, bu familyayla ilgili Türkiye'den faunistik kayıtlar vermişlerdir. Asilidae (Diptera) familyası üzerinde yapılan bu çalışmanın nedeni, ülkemizde bu familyanın şimdiye kadar ayrıntılı bir şekilde çalışılmamış olmasıdır. Bu çalışmada 1996-1998 yıllan arasında Ankara vilayetinin merkez ilçeleri ile Çubuk, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Polatlı, Kızılcahamam, Haymana, Bala, Şereflikoçhisar, Elmadağ ilçeleri başta olmak üzere; bu ilçelere bağlı bazı belde ve köyleri içine alan bölgede tespit edilen türler, sistematik ve faunistik yönden incelenmiştir. Toplanan örneklerin altfamilya, tribus, cins, ve tür düzeyinde teşhisleri yapılmış, teşhis anahtarları hazırlanmış, bulunan türlerin erkeklerinin genital11 organlarının şekli çizilmiş, türlerin bulunduğu yer, tarih ve habitatları belirtilmiş, Türkiye ve Dünyadaki yayılışları verilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada Asilidae familyasına ait 7 alt familya içerisinde bulunan 23 cinsin 40 türü saptanmıştır bu türler arasında, Diocria lata, Leptogaster fumipennis, Stenopogon marivskii, Heteropogon palestinensis, Cerdistus eıytrurus, Eutolmus palestinensis Türkiye faunası için yeni kayıttır. Heteropogon ornatipes türü dışındaki diğer Asilid türleri Ankara ve çevre ilçelerden ilk kez kaydedilmiştir. Bu çalışmada Asilidae familyasına ait 1233 adet örnek toplanmış olup, bu örneklerin toplanmaları sırasında, avları da tespit edilerek yakalanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 404 04 04 Diptera, Asilidae, Sistematik, Fauna 135 Prof. Dr. Ahmet Ömer KOÇAK
Özet (Çeviri)
Ill STUDIES ON THE SYSTEMATIC AND THE FAUNA OF THE FAMILY ASILIDAE IN THE PROVINCE ANKARA (DD7TERA). (M.S.C. thesis) Yusuf DURMUŞ GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 SUMMARY The faunistic, systematic and ecologic research on the Turkish insect fauna are very limited number; and generally there studies are concentrated on the certain incect orders and families. Naturally, the studies on the robber fly fauna (family Asilidae) living in Turkey are very limited. Giray (1981), Hayat (1993) and some foreign researchers have carried out some faunistic studies on the Turkish robber fly fauna. In this study, the robber fly species, which basically collected from Çubuk, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Polatlı, Kızılcahamam, Haymana, Bala, Şereflikoçhisar, Elmadağ, and their villages during 1996-1998, have been examined systematically and faunistically. The diagnostic keys to the subfamilies, tribus, genera and species were prepared for the specimens collected from the fields. The figures of the male genitalia were drawn under a binocular stereoscopic misroscope.IV The habitats and the geographic distributions of the examined species were also stated. As a result, some 40 species in 23 genera of the 7 subfamilies belonging to the family Asilidae were determined in this study. Among these species, Dicria lata, Leptogaster fumipennis, Stenopogon marivski, Heteropogon palestinensis, Cerdistus erytrurus and Eutolmus palestinensis are new records for Turkish robber fly fauna. Except Heteropogon ornatipes, all other robber fly species are recorded first from Ankara and its near vicinity. During this study, totaly 1233 specimens belonging to family Asilidae are collected. The preys of the robber fly species are also collected and determined in the field. Science code Key Words Page number Adviser 404 04 04 Diptera, Asilidae, Systematic, Fauna 135 Prof. Dr. Ahmet Ömer KOÇAK