Hirfanlı baraj gölünde yaşayan (cyprinus carpio)'nun (L., 1758) büyüme özellikleri ve sindirim kanalı muhteviyatının araştırılması
Growth and feeding of comman carp (cyprinus carpio L., 1758) living Hirfanlı dam lake
- Tez No: 85800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
HİRFANLI BARAJ GÖLÜ'NDE YAŞAYAN Cyprinus carpio'NUN (L.,1758) BÜYÜME ÖZELLİKLERİ VE SÎNDÎRÎM KANALI MUHTEVİYATININ ARAŞTIRILMASI Yüksek Lisans Tezi Ayşe KUŞÇU ELMAS GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan Cyprinus carpio'mm bü yüme özellikleri ve sindirim kanalı muhteviyatı incelenmiştir. Ağustos 1996-Temmuz 1997 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada 206 Cyprinus carpio'nun boyca ve ağırlıkça büyüme, kondüsyon faktörü özellikleri araştırılmıştır. Cyprinus carpio I-V yaş arasında dağılım göstermektedir. Populasyon geneli için boy-ağırlık ilişkisi denklemleri W=0,0002176xL2/5764 olarak hesaplanmıştır.Kondüsyon faktörü değeri 2,2595 olarak tespit edilmiştir. Sindirim kanalı içeriklerinde zooplanktonik (Cladocera, Copepoda, Rotifera, Ostracoda), bentik (Diptera, Oligochaeta, Gastropoda) ve fitoplanktonik (Cyanophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Pyrrophyta, Euglenophyta) organizmalar, bitki parçaları ve detritus-çamur bu lunmuştur. Bilim Kodu : 401 05 00 Anahtar Kelimeler : Sazan, Cyprinus carpio, Büyüme, Beslenme Hirfanlı Baraj Gölü Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL
Özet (Çeviri)
XI GROWTH AND FEEDING OF COMMON CARP (Cyprinus carpio L.,1758) LIVING IN HIRFANLI DAM LAKE M.Sc Thesis Ayşe KUŞÇU ELMAS GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study the growth characteristics and digestive tract content of Cyp rinus carpio from Hirfanli Dam Lake were investigated. The study was carried out between August 1996 and July 1997. The biological features of 206 Cyprinus carpio; length, weight, growth and condition factor were studied. Cyprinus carpio shows age distribution between I-V years. For the general values of the population, the length-weight relation, equations are calculated as W=0,0002176 x L2/5764. The condition factor value is determined as 2,2595. Among the contents of the digestive tract, zooplanktonic (Cladocera, Co- pepoda, Rotifera, Ostracoda), benthic (Diptera, Oligochaeta, Gastropoda), phytoplanktonic organisms (Cyanophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Pyrrophyta, Euglenophyta), plant fragments and detritus mud were found. Science Code : 401 05 00 Key Words : Cyprinus carpio, Growth, Feeding, Hirfanli Dame Lake Page Number : 76 Adviser : Assist. Prof. Dr. Ali GÜL