Bis(pirazol) ve bis(benzotriazol) sübstitüe s-triazin iskeletli ligantlarla Pd(II), Ni(II) ve Cu(II) komplekslerinin sentezi ve mikrodalga destekli suzuki eşleşme tepkimelerinde katalitik etkinliklerinin incelenmesi
Synthesis of Pd(II), Ni(II) and Cu(II) complexes with bis(pyrazole) and bis(benzotriazole) substituted s-triazine skeleton ligands, and investigation of their catalytic activities in microwave-assisted suzuki coupling reactions
- Tez No: 857993
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında NNN tipi üç dişli bis(pirazol)-s-triazin ve bis(benzotriazol)-s-triazin ligantları ile bu ligantların Pd(II), Ni(II) ve Cu(II) geçiş metalleri ile bağlanması sonucu altı adet koordinasyon bileşiği sentezlenmiştir. Tüm bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve UV-Vis teknikleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen komplekslerin katalitik etkinlikleri aril halojenürlerle fenil boronik asit arasındaki Suzuki Eşleşme tepkimelerinde incelenmiş ve katalitik tepkimeler mikrodalga ışıma altında gerçekleştirilmiştir. Her iki ligantın Pd(II) kompleksleri Suzuki eşleşme reaksiyonlarında katalitik etkinlik gösterirken; Ni(II) ve Cu(II) komplekslerinde katalitik etkinlik olmadığı belirlenmiştir. Katalitik deneylerle benzer şartlar altında mikrodalga ışıma altında yapılan tepkimelerin geleneksel ısıtmadan çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır. Pd(II) komplekslerinin yeniden kullanılabilirlik deneyleri sonucu etkinliklerini yedi döngü boyunca korudukları belirlenmiştir. Sentezlenen kompleks bileşiklerin TOF değerleri kıyaslandığında bis(benzotriazol)-s-triazin Pd(II) kompleksinin etkinliğinin bis(pirazol)-s-triazin Pd(II) kompleksinden daha iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, NNN type tridentate bis(pyrazole)-s-triazine and bis(benzotriazole)-s-triazine ligands and the six coordination complexes of these ligands with the Pd(II), Ni(II) and Cu(II) were synthesized. The structures of all synthesized compounds were characterized by 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR and UV-Vis spectroscopic techniques. The catalytic activities of the synthesized complexes were examined in Suzuki Coupling reactions between aryl halides and phenyl boronic acid, and the catalytic reactions were carried out under microwave irradiation. While Pd(II) complexes of both ligands show catalytic activity in Suzuki coupling reactions; it was determined that there was no catalytic activity in Ni(II) and Cu(II) complexes. Catalytic experiments have proven that under similar conditions, reactions under microwave irradiation are far superior to conventional heating. As a result of recycle experiments, it was determined that Pd(II) complexes maintained their effectiveness for seven cycles. When the TOF values of the synthesized complex compounds were compared, it was determined that the efficiency of the bis(benzotriazole)-s-triazine Pd(II) complex was better than the bis(pyrazole)-s-triazine Pd(II) complex.