Artvin ili Ardanuç ilçesinin turizm potansiyelinin belirlenmesi yönelik bir araştırma
A research to determine the tourism potential of Ardanuç district of Artvin province
  1. Tez No: 858031
  2. Yazar: DERYA ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada“Ardanuç ilçesinin turizm potansiyeli var mıdır? Var ise bu potansiyelin değerlendirilmesi için yapılabilecekler nelerdir?”sorularına cevap aranmıştır. SWOT(FÜTZ) analiz, literatür taramaları, katılımcı görüşleri gibi teknikler kullanılarak analizler yapılmıştır. Ardanuç ilçesinde turizm potansiyelinin varlığına yönelik tespitler yapılarak; sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin planlanmasına ve literatüre katkı sağlayabilmek amaçlanmıştır. Her bölge belirli bir dizi doğal, tarihî veya turizm için gerekli diğer kaynaklara sahiptir. Bu kaynakların toplamı gelecekteki gelişme açısından bölgenin turizm potansiyelini oluşturur. Mevcut turizm potansiyelinin nasıl kullanacağının bilinmesi turizmin gelişmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda birleşim faktörü tüm kaynaklar ve turistik destinasyonların sahip olduğu tüm enstrümanlara fazlasıyla sahip olmasına rağmen, turizm sektöründe olması gereken yere gelemeyen Ardanuç ilçesinin turizmden payını alabilmesinin önünü açacak çalışmalar bölgenin gelişimi açısından fayda sağlayacaktır. Son yıllarda alternatif turizm anlayışı giderek önem kazanan turizme yeni bir bakış açısı getirmiştir. Doğu Karadeniz Bölgesinde turizm talebindeki artış yayla turizmi, doğa turizmi, yeşil turizm, kamp ve karavan turizmi, eko turizm gibi birçok turizm çeşidini ön plana çıkarmıştır. Ardanuç ilçesi turizm çekiciliğini doğal güzelliklerinin yanı sıra sınırları içerisinde yer alan, büyüklüğü ve doğal yapısı ile dikkat çeken“Cehennem Deresi Kanyonu”nun da artırdığını söyleyebiliriz. Coğrafi yapısı ve kültürel varlıkları ile tarihî birikimi incelendiğinde ilçenin sahip olduğu turizm potansiyeli iyice belirginleşmektedir. Sonuç olarak Ardanuç'un özellikle alternatif turizm potansiyelinin yüksek olduğu kanısına varılmıştır. Ardanuç'un; coğrafi yapısı, tarihî ve kültür birikimiyle ilişkili kültür ve inanç turizminin yanında eko turizm, yayla turizmi, kamp ve karavan turizmi, akarsu turizmi, av turizmi, spor turizmi gibi alternatif turizm çeşitlerine uygun olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Ardanuç'ta turizmin gelişmesi adına yapılabilecekler ile ilgili öneriler yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, there has been a search to answer the following questions; does Ardanuç District have a Tourism Potential? If yes, what can be done to evaluate this potential? A mixed pattern research was planned according to the results of the analysis using the SWOT (FÜTZ) technique, literature reviews, and participant views. It is aimed to contribute to the planning of sustainable tourism activities and to the literature by making determinations about the existence of tourism potential in Ardanuç District. Each region has a certain set of natural, historical or other resources necessary for tourism, the sum of these resources constitutes the tourism potential of the region for future development. Knowing how to use the existing tourism potential is of great importance for the development of tourism. In this context, studies that will pave the way for Ardanuç district, which cannot come to the place it should be in the tourism sector, despite the combination factor having all the resources and all the instruments that the touristic destinations have, are important for the development of the region. In recent years, the concept of alternative tourism has brought a new perspective to tourism, which has become increasingly important. The increase in tourism demand in the Eastern Black Sea Region has highlighted many types of tourism such as highland tourism, nature tourism, green tourism, camping and caravan tourism, and eco tourism. In addition to its natural beauties, it can be said that the“Cehennem Deresi Canyon”, one of the largest canyons in the world, and the“Ardanuç Castle”, which has hosted many civilizations, are located within its borders, increasing the tourism attractiveness of the district. When the geographical structure, cultural assets and historical background of the district are examined, it reflects its tourism potential. As a result, it has been concluded that the potential of Alternative Tourism is especially high. It has been determined that the region is suitable for alternative tourism types such as eco tourism, highland tourism, camping and caravan tourism, river tourism, hunting tourism, sports tourism, as well as cultural and religious tourism related to the geographical structure and historical and cultural accumulation of the region. In the last part of the study, there are suggestions about what can be done for the development of tourism.