Artvin ili Ardanuç ilçesi tarihi ve arkeolojik araştırmaları
Artvin province Ardanuc district historical and archaeological research
- Tez No: 940129
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜVELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, Artvin ili Ardanuç ilçesinde gerçekleştirilen yüzey araştırmaları sonucunda, bölgenin Eski Çağ dönemine ait daha önceden tespiti yapılan alanların yeniden değerlendirilmesi ve daha önceden kayıtlarda yer almayan tarihi alanlarda arkeolojik kalıntıları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Karadeniz Bölgesi'nin en doğusunda yer alan bu alan, farklı kültürlerin etkileşim sahası olmuş ve çeşitli uygarlıkların izlerini barındırmıştır. Çalışmada, yüzey araştırmalarında tespit edilen yerleşim alanları, keramik buluntuları, mimari unsurlar ve diğer arkeolojik veriler üzerinden bölgenin Eski Çağ dönemine ait kültürel yapısı ve yerleşim modeli değerlendirilmektedir. Ayrıca, elde edilen verilerden yola çıkarak bölgenin tarihi coğrafyası ve bölgesel ticaret yollarıyla olan ilişkileri ele alınarak, bölgenin Eski Çağdaki önemini ortaya koymaktadır. Araştırma, Kültür ve Turizm Bakanlığının yönetmeliğine uygun olarak, yüzey araştırmaları ve jeolojik analiz yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, Eski Çağ dönemi boyunca bölgenin yerleşime sahne olduğu ve bu bölgede yoğun bir kültürel etkileşimin yaşandığını göstermektedir. Özellikle, bölgede yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen keramikler buluntular ve tespit edilen mimari kalıntılar bu bölgelerin (Hurri, Urartu, Kolhis ve Roma gibi medeniyetlerle) olan bağlantılarını ortaya çıkartmaktadır. Sonuç olarak, Ardanuç ilçesinin, Eski Çağda önemli bir alan olmasının yanı sıra, çevre uygarlıklarla etkileşim içerisinde gelişen dinamiği olan bir kültürel yapıya sahiptir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, bölgenin sadece yerel halkların değil, aynı zamanda farklı kültürel gurupların da etkileşim alanında olduğunu ortaya koymaktadır. Söz konusu çalışma, bölgenin tarihî ve arkeolojik potansiyelini daha geniş bir perspektiften değerlendirmeyi amaçlamakta ve gelecekte yapılacak kazı çalışmalarına önemli bir zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This work, through surface surveys carried out in the Ardanuc district of Artvin province, aims to re-scan and evaluate the previously discovered areas belonging to the Ancient Period of the region and to reveal archaeological remains in historical areas which have not been previously recorded. This area, located in the easternmost part of the Black Sea Region, has been a territory of interaction between different cultures and has carried traces of various civilizations. In the work, the cultural structure and settlement model of the region belonging to the Ancient Period are evaluated through the settlement areas, ceramic findings, architectural elements and other archaeological data revealed in the surface surveys. In addition, the historical geography of the region and its relations with regional trade routes are discussed based on the obtained data, and the importance of the region in the Ancient Period is shown. The research has been carried out in accordance with the regulation of the Ministry of Culture and Tourism, using surface surveys and geological analysis methods. The obtained data show that the region was a settlement area during the Ancient Period and that there was an intense cultural interaction in this region. In particular, the ceramics and architectural remains obtained as a result of the research conducted in the region reveal the connections of these regions (with civilizations such as Hurrian, Urartian, Colchis and Roman). Given, Ardanuç district, in addition to being an important settelement in the Ancient Age, has a dynamic cultural structure that developed in interaction with surrounding civilizations. The findings obtained by the research indicate that the region have been and will be an area of interaction not only among locals but also among different cultural groups. Our work aims to evaluate the historical and archaeological potential of the region from a broader perspective and prepares an important basis for future excavation works.