Artvin'deki bir grup orta Çağ Bagratlı Dönemi kilise mimarisinde Bizans etkileri
Byzantine effects on a group churches architecture Bagratid Period in Artvin
- Tez No: 552778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİRE TUBA YİĞİTPAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 637
Özet
Tao-Klarceti Beyliği'nin uzun yıllar yönetim merkezi olan Artvin ili Ardanuç ilçesi, Orta Çağ'da pek çok önemli esere ev sahipliği yapmıştır. Katalogda incelenen yapılar da Orta Çağ'da inşa edilmiş, Bagratlı Hanedanlığı'nın gücünü temsil eden önemli eserlerdir. Gürcistan'da Azize Nino'nun misyonerlik faaliyetleri sonucu, Hristiyanlığın IV. yüzyılın ilk yarısında resmi olarak devlet tarafından kabul edilmesi hem dinsel hem de sanatsal açıdan Bizans İmparatorluğu ile ilişkilerin artmasına neden olmuştur. Özellikle IV. ve VI. yüzyılda Bizanslı pek çok sanatkâr ve din adamı tarihi Gürcistan'a giderek Bizans etkili eserler üretmiştir. IV. yüzyıldan itibaren ortaya çıkan sanatsal etkinin Orta Çağ'da da devam ettiği düşünülmektedir. Yine de etkinin boyutları kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan bu tez çalışmasıyla, Artvin'deki bir grup yapı üzerinden Gürcü kiliselerindeki belirgin olan Bizans etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ardanuç district of Artvin province, which is the administrative center of the Tao-Klarceti Principality for many years, has hosted many important Historical building in the Middle Ages. The structures examined in the catalog are also important works which were built in the Middle Ages and represent the power of the Bagratli Dynasty. As a result of the missionary activities of Saint Nino in Georgia, the fact that Christianity was officially accepted by the state in the first half of the IV century, led to an increase in relations with the Byzantine Empire both religiously and artistically. Especially in IV and VI century, many Byzantine artists and clergymen went to historical Georgia and produced Byzantine works. It is thought that the artistic influence that emerged from the IV century onwards continued in the Middle Ages. Nevertheless, the extent of the effect is not known precisely. However, with this thesis, it is tried to reveal the Byzantine influences in Georgian churches over a group of buildings in Artvin.