Aksiyel spondiloartritli erkek hastalarda aerobik egzersiz ile kombine edilen inspiratuvar kas eğitiminin hastalık aktivitesi, solunum fonksiyonları, diyafram kalınlığı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, uyku kalitesi, gündüz uykululuk düzeyleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of inspiratory muscle training combined with aerobic exercise on disease activity, respiratory functions, diaphragm thickness, functional exercise capacity, sleep quality, daytime sleepiness levels and quality of life in male patients with axial spondyloarthritis
  1. Tez No: 858043
  2. Yazar: MERTCAN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AYKURT KARLIBEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı aksiyel spondiloartritte aerobik egzersiz ile kombine edilen inspiratuvar kas eğitiminin hastalık aktivitesi, solunum fonksiyonları, diyafram kalınlığı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, uyku kalitesi, gündüz uykululuk düzeyleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Progresif randomize kontrollü çalışmaya ASAS sınıflandırma kriterlerine göre AxSpA tanısı almış, 18-60 yaş aralığında, en az 3 aydır ilaç tedavisi altında stabil 42 erkek hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba randomize edildi. Grup 1'i (n=21) spinal mobilite egzersizleri ve aerobik egzersiz(maksimal kalp hızının %55-80'i oranında) uygulanan grup (n=21), Grup 2'yi (n=21) ise bunlara ek olarak inspiratuvar kas eğitimi uygulanan grup oluşturdu. Tüm hastalar çalışma süresince aynı farmakolojik tedaviyi almaya devam ettiler. Değerlendirmeler tedavi başlangıcında (0. Hafta) ve tedavi bitiminde (12. Hafta) aynı araştırmacı tarafından yapıldı. Değerlendirme parametreleri Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ve Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru (ASDAS-CRP) , Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI), Pittsburgh uyku kalite indeksi (PUKİ), Epworth uykululuk ölçeği, SF-36, yorgunluk şiddet ölçeği, göğüs ekspansiyonu, inspiryum/ekspiryum diyafram kalınlığı, Diyafram kalılık indeksi (DKİ), 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile egzersiz kapasitesi , solunum fonksiyon testleriydi. Veri analizinde SPSS v.25 istatistik programı kullanıldı. Çalışma verileri Ki-kare, McNemar, Mann-Whitney U, Wilcoxon Sıralı İşaretler testi ve t testleriyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışma dışlanan 7 hasta nedeni ile toplam 35 hasta ile tamamlandı ((Grup 1; n=20), (Grup 2; n=15)). Katılımcıların yaş ortalaması 39.6±8.9; VKİ'Sİ 27.6±3.9 olup %48.6'sı (n=17) sigara içiciydi. Her iki grup arasında yaş, VKİ, sigara içiciliği ve başlangıç parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of combined aerobic exercise with inspiratory muscle training on disease activity, respiratory functions, diaphragm thickness, functional exercise capacity, sleep quality, daytime sleepiness levels, and quality of life in patients with axial spondyloarthritis. Materials and Methods: A total of 42 male patients diagnosed with AxSpA according to the ASAS classification criteria, aged between 18 and 60, and under stable medication treatment for at least 3 months were included in the randomized controlled trial. Patients were randomized into 2 groups. Group 1 (n=21) received spinal mobility exercises and aerobic exercises (at an intensity of 55-80% of maximal heart rate), while Group 2 (n=21) received these interventions plus inspiratory muscle training. Throughout the study period, all patients continued to receive the same pharmacological treatment. Evaluations were performed by the same researcher at the beginning (Week 0) and end (Week 12) of the treatment. The evaluation parameters included Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) and Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score (ASDAS-CRP), Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Epworth Sleepiness Scale, SF-36, fatigue severity scale, chest expansion, inspiratory/expiratory diaphragm thickness, Diaphragm Thickness Index (DTI), 6-minute walk test (6MWT) for exercise capacity, and respiratory function tests. Data analysis was conducted using SPSS v.25 statistical software. The study data were evaluated using Chi-square, McNemar, Mann-Whitney U, Wilcoxon Signed-Rank tests, and t-tests. Results: The study was completed with a total of 35 patients due to the exclusion of 7 patients ((Grup 1; n=20), (Grup 2; n=15)). The mean age of the participants was 39.6±8.9 years, with a mean BMI of 27.6±3.9, and 48.6% (n=17) were smokers. There were no statistically significant differences between the two groups in terms of age, BMI, smoking status, and baseline parameters (p>0.05). In both groups, statistically significant improvement was observed in VAS, ASDAS, BASMI, PSQI, and SF-36 subscales of energy, mental health, and general health perception after 12 weeks of treatment compared to baseline.