Ideology, enjoyment and popular culture: A Study on slovaj zizek
İdeoloji, keyif ve popüler kültür: Slovaj zizek üzerine bir çalışma
- Tez No: 858048
- Danışmanlar: PROF. DR. CATHERİNE HALL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Lacancı psikanalizin çeşitli kullanımları, kültürel ve ideolojik teori için yeni bir kuramsal ufuk açmaktadır. Slovaj Zizek, diğer Slovenyalı entelektüellerle birlikte, bu güncel projenin önde gelen figürlerinden biri olarak görülmektedir. Böylelikle bu çalışma, Zizek'in fikirlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun nedeni Zizek'in kuramının Althusser'in ideolojik çağırma teorisini eleştirisi dolayımıyla fantezi unsurunu ideoloji eleştirisine uygulamasıdır. Zizek, Lacan'ın yarık öznesini politik ve toplumsal analize taşır ve Lacan'ın üç kaydını, yani imgesel, sembolik ve gerçek, uygulamaya çalışır. Lacan'ın fantezi ve keyif nosyonunu ayrıntılandırması, arzu ve özdeşleşim unsurlarını ideolojik çağırma teorisine dahil eder. Dahası, 'gerçekliğin travmatik çekirdeği' olarak Gerçek boyutunu vurgulayan geç Lacancı teoriyi kullanımı, onun ve Laclau ve Mouffe'nin toplumu 'antagonistik' bir yapı olarak kavramsallaştırmasını biçimlendirir. Bu yolla Zizek, söylemi, belli egemen gösterenler etrafında eklemlenmiş 'yüzer-gezer, boş gösterenler' alanı olarak kavramsallaştırır. Bu çalışma, üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, bu fikirleri incelemek amacıyla bu çalışma, Lacancı özne teorisinin açıklanmasıyla başlıyor. Özneyi, Lacancı özne yoluyla ideoloji eleştirisine yeniden takdim etme projesi, Zizek'in yaklaşımının temel ayırt edici özelliğidir. İkinci olarak, 'özne'nin özne-pozisyonlarına post-yapısalcı indirgenmesine bir tepki olan bu özel çabanın içerimi, Althusser'in ideoloji eleştirisine atıfla açığa çıkmaktadır. Son olarak, Zizek'in keyfi 'politik bir faktör' olarak teorileştirmesi, objet petit a, the Thing ve Sinthome gibi belirli Lacancı kavramları ayrıntılandırması yoluyla açıklanmaktadır. Bu bölümde, bu yaklaşımın kültürel teoriye ve popüler kültür analizine olası katkıları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Various appropriations of the Lacanian psychoanalysis bring a new theoretical horizon for the cultural and ideological theory. Slovaj Zizek, together with the other Slovenian intellectuals, is regarded as one of the leading figures in this current project. Thus, this work aims at studying his ideas. This is because his theory, through the critique of Althusser's theory of ideological interpellation, introduces the element of fantasy to ideology critique. Zizek conveys the Lacanian split subject and tries to apply Lacan's three registers, namely imaginary, symbolic and real, to the political and social analysis. His elaboration of the Lacanian notion of fantasy and enjoyment brings the elements of desire and identification to the theory of ideological interpellation. Moreover, his employment of the late Lacanian theory which stresses the dimension of the Real as 'the traumatic kernel of reality' forms his and Laclau and Mouffe's conceptualisation of society as an 'antagonistic' structure. By this way, he conceptualises discourse as the field of 'free-floating, empty signifiers' which are articulated around certain master signifiers. This work has three main parts. Firstly, for the aim of studying these ideas, this study begins with an account of the Lacanian theory of the subject. The project of reintroducing the subject to the ideology critique via Lacanian subject is the main distinguishing feature of Zizek's approach. Secondly, the implication of this particular attempt which is a reaction to the post-structuralist reduction of the 'subject' to the subject-positions is revealed by referring to his critique of Althusser. Lastly, Zizek's theorisation of enjoyment as a 'political factor' is accounted for through his elabortion of certain Lacanian concepts such as objet petit a, the Thing and Sinthome. In this part, the possible contributions of this approach for the cultural theory and analysis of popular culture are discussed.