Yeri belirlenemeyen gebeliklerde m6 modelininperformansı, klinik ve sonografik özelliklerinprediktif rolünün değerlendirilmesi
Pregnancy of unknown locati̇on m6 modelperformance, clinical and sonographic featuresevaluation of the predictory role
- Tez No: 858047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE NAZLI YENİGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Yeri bilinmeyen gebelik (PUL: Pregnancy of unknown location) idrarda ya da kan testinde gebelik testinin pozitif çıkıp ultrasonografide gebelik yerinin izlenemediği olguları kapsamaktadır. Hastaların ayrıntılı incelemesi ve zamanın ilerlemesi sonrasında hastalar; intrauterin gebelik (IUP), başarısız gebelik (FPUL), persiste yeri bilinmeyen gebelik (PPUL) ya da ektopik gebelik (EP) olarak tanı almaktadır. EP tanısında biyobelirteçler, ultrasonografik bulgular önerilmekle beraber son yıllarda yapılan çalışmalarda PUL tanısında özellikle bu verileri de kullanarak bazı modeller geliştirilmiştir. M4 modeli bunlardan biri olmakla beraber son zamanlarda yapılan çalışmalarda PUL tanısında M6 modelinin uygulanması gerektiğine dair veriler sunulmaktadır. Çalışmamızın birincil amacı kliniğimiz verilerinin yeniden gözden geçirilerek yeri belirlenemeyen gebeliklerde M6 modelinin performansının değerlendirilmesidir. İkincil amacımız ise M6 modeli ile hastaların klinik ve sonografik özelliklerinin prediktif değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif çalışmamız, SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 2017-2023 yılları arasında hastane veri tabanı kullanılarak araştırılmıştır. Bu tarihler arasında ultrasonografik olarak gebeliğin yerinin izlenemediği, β-hCG değeri istenen, 48 saat ara ile β-hCG değeri tekrarlanan hastalar, progesteron alan ve almayanlar da not edilerek değerlendirmeye alınmıştır. M6 modeline göre hastanın risk skorlaması not alınmış ve tanısı risk skoru ile kıyaslanmıştır. Ek olarak hastaların klinik ve sonografik özellikleri ile prediktif rolü incelenmiştir. IUP, EP, FPUL, PPUL tanısı alan hastaların verileri araştırılarak hastaların tedavileri, kan sonuçları incelemeye alınmıştır. Bulgular: Hasta sonuçları değerlendirilerek M6 protokolünün tanıda spesifite ve sensitivite oranları incelendi. Pozitif ve negatif prediktif değerler incelendi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. İki grup arasındaki karşılaştırmalarda sürekli, normal dağılan değişkenler için Student t testi, normal dağılmayanlar için Mann-Whitney U testi ve kategorik değişkenler için Ki- viiikare ya da Fisher'in exact testi kullanıldı. Sürekli veriler için ortalama (SD) ve medyan (min-max) değerleri, kategorik değişkenler için frekans(yüzde) değerleri ile betimleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pregnancy of unknown location (PUL: Pregnancy of unknown location) includes cases where the pregnancy test is positive in urine or blood test but the location of the pregnancy cannot be monitored on ultrasound. After detailed examination of the patients and the passage of time, the patients; It is diagnosed as intrauterine pregnancy (IUP), failed pregnancy (FPUL), persistent pregnancy of unknown location (PPUL) or ectopic pregnancy (EP). Although biomarkers and ultrasonographic findings are recommended in the diagnosis of EP, some models have been developed in recent studies using these data in the diagnosis of PUL. Although the M4 model is one of them, recent studies provide data that the M6 model should be applied in the diagnosis of PUL. The primary aim of our study is to review the data of our clinic and evaluate the performance of the M6 model in pregnancies whose location cannot be determined. Our secondary aim is the predictive evaluation of the clinical and sonographic characteristics of patients with the M6 model. Material and Methods: Our retrospective study was researched using the hospital database at SBU Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 2017-2023. Between these dates, patients in whom the location of pregnancy could not be monitored on ultrasound, patients whose β-hCG values were requested, patients whose β-hCG values were repeated every 48 hours, and those who received or did not receive progesterone were also noted and evaluated. According to the M6 model, the patient's risk scoring was noted and the diagnosis was compared with the risk score. Additionally, the clinical and sonographic characteristics of the patients and their predictive role were examined. The data of patients diagnosed with IUP, EP, FPUL, PPUL were investigated and their treatments and blood results were examined. Results: The patient results were evaluated and the diagnostic specificity and sensitivity rates of the M6 protocol were examined. Positive and negative predictive values were examined. xThe suitability of the data for normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilk test. In comparisons between two groups, Student's t test was used for continuous, normally distributed variables, Mann-Whitney U test for non-normally distributed variables, and Chi-square or Fisher's exact test for categorical variables. Mean (SD) and median (min-max) values were described for continuous data, and frequency (percentage) values were described for categorical variables. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis, p value