Investigating the cooling affect of green spaces in urban areas within the smart cities framework
Yeşil alanların kentsel alanlarda soğutma etkisinin akıllı kentler çerçevesinde incelenmesi
- Tez No: 858052
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kentsel ısı adası (KIA), yerel iklim koşullarının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kentsel alanda yeşil-mavi altyapı, bitki örtüsü olmayan alanların ısınma etkisine karşı yerel sıcaklıkların düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kentsel mekânda sıcaklığın mekânsal dağılımını şekillendiren bu alanlara kentsel soğuk adalar (KSA) denir. Bu çalışmada, kentsel ortamların soğutma kapasitesini artırmak için KSA'ların soğutma şiddeti, yayılımları ve KSA yayılım alanı sıcaklığı ana bileşenler olarak alınmıştır. Öncelikle, çalışma KSA sınırlarının tespit etmek için yenilikçi bir mekânsal istatistik yaklaşımı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, İzmir'deki KSA'ların deniz kenarı, kentsel yeşil alanlar, düşük yoğunluklu kampüs alanları ve bazı yerleşim bölgelerinde gözlemlendiğini göstermiştir. Çalışma, çok ölçekli coğrafi ağırlıklı regresyon modelleri geliştirerek kentsel ısı adası etkisini hafifletmek için alternatif çözümleri tartışırken, önemli parametrelerin KSA'ların soğutma kapasitesi üzerindeki etkisini ölçmüştür. Elde edilen sonuçlara göre soğutma şiddetinin açıklanmasında anlamlı kategoriler arazi örtüsü düzeni, dış termal etki, KSA özellikleri ve yeşil alanın biçim ve düzeni olmuştur. Üçüncü olarak, soğutma yayılımının açıklanmasında katkı oranı açısından anlamlı kategoriler KSA düzeni, yeşil alan düzeni ve kentsel morfoloji olmuştur. Son olarak, KSA'ların artan soğutma şiddeti, bitiğindeki kentsel yapılı çevrenin sıcaklığının azaltımında güçlü bir rol oynarken soğutma yayılımının artmasında daha az etkili olmuştur. Buna göre, bitişiğindeki yapılı çevre ve KSA arasındaki termal etkileşim, kentsel termal konforun artması için önemli etkiye sahiptir. Sonuç olarak, araştırma yaklaşımı ve bulgular, sürdürülebilir kentsel planlama bağlamında KIA etkisinin azaltılmasına yönelik öngörüler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban heat island (UHI) plays a crucial role in determining local climate conditions. In urban area, green-blue infrastructure plays an important role in regulating local temperatures against the heating effect of areas without vegetation. These areas, which shape the spatial distribution of temperature in urban space, are called urban cold islands (UCIs). In this study, cooling intensity of UCIs, their extents and temperature of the extents of UCIs were taken as main components to increase cooling capacity of the urban environments. The study first aims to develop an innovative spatial statistics approach to detect patches of UCIs. Results of the study showed that UCIs in İzmir were observed on seaside, urban green areas, low-density campus areas, and some residential districts. Secondly, the study measured the contribution of important parameters in explaining the cooling intensity of UCIs with developing multiscale geographically weighted regression models of LSTmin and LSTmean. According to results, the significant categories in terms of contribution rate in explaining the cooling intensity, land cover configuration, outer thermal effect, UCI characteristics and composition and configuration of green area. Thirdly, the significant categories in terms of contribution rate in explaining the cooling extents are UCIs configuration, green configuration, and urban morphology, respectively. Lastly, the increased cooling intensity of UCIs played a strong role in reducing the temperature of the adjacent urban environment while it had less effective in increasing the cooling extent. Accordingly, the thermal interaction between the built environment and the UCIs can create a multi-cooling effect, which is very important for enhancing urban thermal comfort in the urban environment. As a result, the research approach and the findings will insight for mitigation of urban heat island effect in the context of sustainable urban planning and management.