Gaz kabarcıklı immobilize Chlorella vulgaris alg kültürü ile doğal suların arıtımı ve balık üretim tesislerinde gıda hammaddesi olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Treatment of natural waters with gas bubbled immobilized Chlorella vulgaris algal cultures and investigation of its usability as a food ingredients in fish production plants
- Tez No: 858053
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR GÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Su ve atıksularda mevcut olan azot ve fosfor bakımında zengin besinlerin geleneksel arıtım yöntemleri yerine alg kültürleri kullanılarak biyolojik arıtım ile giderim yöntemi günümüzde yaygınlaşmıştır. Tez çalışması kapsamında doğal sulardaki azot ve fosfor yüklerinin arıtımı, gaz kabarcıklı immobilize Chlorella vulgaris alg kültürü ile sağlanmıştır. Çalışma kapsamında, Türkiye'de, Eskişehir ili yakınlarındaki kirlilik yükü bakımından zengin olan Porsuk Nehri'nin doğal su kaynağı, gaz kabarcıklı immobilize Chlorella vulgaris alg kültürü arıtılmıştır. Farklı pH değerleri, farklı ışıklandırma süreleri, farklı hava debileri gibi parametre değerleri dikkate alınarak, su kütlesinden azot ve fosfor giderim çalışmaları yapılmıştır. Tez çalışması sonucunda, yaklaşık 45. saatte nitrat (NO3-) giderimi için optimum parametreler, ışıklanma süresi 12/12, pH 8,5 ve hava debisinin 0,5 L/dk koşullarında sağlanmış ve %78,30 giderim verimi elde edilmiştir. Fosfat (PO4-3) giderimi için optimum parametreler ise ışıklanma süresi 12:12, pH 7 ve hava debisinin 0,3 L/dk olduğu koşullarda sağlanmıştır ve 45. saatte % 99,54 giderim verimi elde edilmiştir. Çalışma ile birlikte, doğal suların gaz kabarcıklı immobilize Chlorella vulgaris alg kütlesi ile arıtılabilir olduğu ve arıtım sonrası elde edilen alg biyokütlesinin ise balık üretim tesisinde alternatif hammadde olarak kullanılabileceği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is becoming common to remove nitrogen and phosphorus-rich nutrients in water and wastewater through biological treatment using algae cultures instead of traditional treatment methods. In this study, the natural water source of the Porsuk River, which is rich in pollution load in Eskişehir province of Turkey, was purified with gas bubble immobilized Chlorella vulgaris algae culture. Nitrogen and phosphorus removal studies were carried out from the water mass by taking into account parameter values such as different pH values, different illumination durations, and different air flow rates. As a result of the thesis study, the optimum parameters for nitrate (NO3-) removal in approximately the 45th hour were provided under the conditions of illumination time of 12/12, pH 8.5 and air flow rate of 0.5 L/min, and a removal efficiency of 78.30% was achieved. The optimum parameters for phosphate (PO4-3) removal were provided under the conditions of exposure time of 12:12, pH of 7 and air flow rate of 0.3 L/min. and 99.54% removal efficiency was achieved at the 45th hour. Thanks to this study, it was concluded that natural waters can be purified with gas bubble immobilized Chlorella vulgaris algae mass and the algal biomass obtained after purification can be used as an alternative raw material in the fish production facility.