1956 Macar İhtilali'nin Türk basınındaki yansımaları
Reflections of the Hungarian Revolution of 1956 in the Turkish press
  1. Tez No: 858065
  2. Yazar: AHMET FURKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmanın konusu 1956 yılında yaşanan Macar İhtilali'nin Türk basınındaki karşılığıdır. İhtilalin öncesinde Macaristan'da yaşanan süreçlerin, ihtilali tetikleyen faktörlerin, ihtilal ve ihtilal sonrasında ülke genelindeki durumun Türk basınındaki karşılığı tezin asıl amacı olmuştur. Çalışmanın ana kaynağını 1956 yılında ve sonrasında yayınlanan ulusal ve yerel gazeteler, dönemin dergileri ve bunun dışındaki yayımlanmış eserler oluşturmuştur. Hürriyet ve özgürlük arayışı, uzun yıllar boyunca Sovyetler Birliği'ne bağlı olarak varlığını sürdüren devletlerin arasında en çok Macaristan'da ortaya çıkmış, temelinde öğrencilerin yer aldığı bu fikir, hiç kimsenin beklemediği bir zamanda patlak vererek aksiyon hareketine dönüşmüştür. İhtilal başarılı şekilde ilerlemiş, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ülkede yer bulan komünizmin zaman içerisinde ülkedeki çalışma koşullarını, ekonomik faaliyetleri ve dolayısıyla Macarları da olumsuz yönde etkilemesinden dolayı Macaristan'ın tamamen Sovyetlerden arındırılması gerektiği düşünülmüştür. Sovyetler Birliği'nin süreç içerisinde daha büyük bir kuvvetle geri dönüşü ise başarılı bir şekilde ilerleyen ihtilalin kaybedilmesine neden olmuştur. İhtilal her ne kadar başarısızlıkla sonuçlansa da Macarlar, dünya üzerinde ilgiyi kendilerine çekmişler, komünist fikriyatın ve bu bağlamda Sovyetler Birliği'nin eleştirilmesine, zihinlerde yargılanmasına zemin hazırlamışlardır. Dünya üzerinde bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye kamuoyunda da soy bakımından akrabalık gösterdikleri bilinen Macarlar içinde destek maiyeti taşıyan fikirler ortaya çıkmış, bu fikirler gazetelere, gazetelerin köşe yazılarına, dergilere, edebiyat ve sanat alanındaki çalışmalara da yansımıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the response of the Hungarian revolution in 1956 in the Turkish press. The main purpose of the thesis was the reflection of the processes in Hungary before the revolution, the factors that triggered the revolution, the revolution and the situation in the country after the revolution, in the Turkish press. In order to obtain the study, national and local newspapers published in and after 1956, magazines of the period and other works were examined and this study was revealed. The quest for freedom and liberty emerged most prominently in Hungary among the states that had been part of the Soviet Union for many years, and this idea, which was based on students, erupted at a time when no one expected it and turned into an action movement. The revolution progressed successfully, and since communism, which found a place in the country after the Second World War, negatively affected the working conditions, economic activities and thus the Hungarians in the country over time, it was thought that Hungary should be completely cleansed of the Soviets. The return of the Soviet Union with a greater force in the process caused the successful revolution to be lost. Even though the revolution ended in failure, Hungarians attracted the world's attention to themselves and paved the way for the communist ideas and in this context the Soviet Union to be criticized and judged in the minds. While these developments were taking place in the world, the public opinion in Turkey, which is known to be related to Hungarians in terms of ancestry, came up with ideas in support of Hungarians, and these ideas were reflected in newspapers, newspaper columns, magazines, literature and art works.