Hüseyin Namık Orkun'un hayatı ve eserleri
Hüseyin Namık Orkun's life and his works
- Tez No: 209847
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada, Türkoloji alanında vermiş olduğu eserlerle tanınan ve önemli bir yeri bulunan Hüseyin Namık Orkun'un (1902?1956), hayatı ve eserleri incelenmiştir. Bu tezde, kitapları ile çeşitli dergi ve gazetelerdeki makaleleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Macaristan'daki hayatı detaylı verilmeyip, sadece orada yazmış olduğu tespit edilen, kitapları ve makaleleri verilmiştir. Hüseyin Namık Orkun, Nişantaşı Sultanîsini (Lise), bitirdi. Dârülfünûn (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi) Tarih Bölümü'nü okudu (1924). Daha sonra Macaristan'da Budapeşte Üniversitesi'nin Felsefe Fakültesi'ni bitirdi. Burada Macar Türkoloğ'u Gyúla Németh'in, asistanı oldu ve Türkoloji dalında doktora derecesini aldı.1930 yılında Türkiye'ye döndükten sonra Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü, Polis Koleji, Devlet Konservatuarı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Türk Tarihi ve İnkılâp Tarihi derslerini verdi. 1944 yılında Irkçılık ? Turancılık Davası'yla ilgili olarak tutuklandı, sonra serbest bırakıldı. Türk Milliyetçisi olarak tanındı ve bu doğrultuda çalışmalarda bulundu. Ömrünün son yıllarına kadar Türk Ocağı'nda, hizmet verdi.
Özet (Çeviri)
In this work, as known by his works about Turkology and also has fame in this situation; Hüseyin Namık Orkun?s (1902-1956) life and his works are researched. The prompt is intensified to his books and his features in some magazines and newspapers. His life in Hungary hasn?t given so detailed just has given the books and his features which he has writen in Hungary. Hüseyin Namık Orkun graduated from Nisantasi Sultanisi. (High School) After that he studied in History fraction of Literature Faculty in İstanbul University (1924). And then he graduated from Philosophy Faculty of Budapest University in Hungary. He worked as an asistant for Hungarian Turkologist Gyúla Németh.After that he doctorated in Turkology. In 1930 he returned to Turkey and taught Turkish History and Turkish Revolutions History in Gazi Education Institute, Police College, School of Music and Drama, Ankara University Medical Faculty in Ankara. In 1944 he is arrested because of racism and pan-turkism then he is released.And he worked for Idealists? Local Headquarters for end of his life.