El proksimal falanks kırıklarının tedavisinde perkütan kirschner teli ve açık redüksiyonla vida uygulamalarının karşılaştırılması:Klinik ve radyolojik değerlendirme
Comparison of percutaneous kirschner wire and open reduction with screw fixation in the treatment of proximal phalanx fractures: Clinical and radiological evaluation
  1. Tez No: 858097
  2. Yazar: KADRİ ENCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ, UZMAN MAHMUD AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışma, el proksimal falanks kırıklarının tedavisinde kullanılan Kirschner teli ile osteosentez ve açık redüksiyonla vida osteosentez yöntemlerini klinik ve radyolojik açıdan karşılaştırmaktadır. Hastalar ve Metod: Çalışmamız, Ocak 2017 ile Ekim 2022 tarihleri arasında, spiral ve oblik kırık paternine sahip proksimal falanks kırıkları nedeniyle tedavi edilen 72 hastayı kapsamaktadır. Hastalar, tedavi yöntemlerine göre iki gruba ayrılmıştır: 32 hasta kapalı redüksiyon ve Kirschner teli ile tedavi edilirken, 28 hasta açık redüksiyon ve vida ile osteosentez yöntemiyle tedavi görmüştür. Çalışmamızda, hastaların klinik ve radyolojik iyileşme süreçleri, eklem hareket açıklığı, fonksiyonel sonuçlar ve yaşam kalitesi gibi çeşitli parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular: İki yöntem benzer iyileşme süreleri ve komplikasyon oranları sunarken, vida ile osteosentezin eklem hareket açıklığında daha iyi sonuçlar sağladığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar: Her iki cerrahi yöntemin de etkili olduğu, ancak özelleştirilmiş tedavi planlamasının önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study compares the clinical and radiological outcomes of Kirschner wire osteosynthesis and open reduction with screw osteosynthesis in the treatment of proximal phalanx fractures of the hand. Patients and Method: Our study included 72 patients treated between January 2017 and October 2022 for proximal phalanx fractures with spiral and oblique fracture patterns. Patients were divided into two groups according to the treatment method: 32 patients received closed reduction and Kirschner wire osteosynthesis, while 28 patients underwent open reduction and screw osteosynthesis. The study evaluated various parameters such as clinical and radiological recovery processes, joint motion range, functional outcomes, and quality of life. Result: Both methods showed similar healing times and complication rates, however, screw osteosynthesis provided better outcomes in terms of joint motion range. Conclusions: Both surgical methods were effective, but personalized treatment planning was emphasized as important.