Effect of ply orientation on low velocity impact behavior of woven composite structures
Örgülü kompozit yapıların düşük hızlı darbe davranışına tabaka oryantasyonun etkisi
- Tez No: 858108
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kompozit malzemelerin kullanıldığı tasarımlarda statik ve dinamik yüklemeye karşı dayanımının haricinde malzemenin ani darbelere karşı verdiği reaksiyon da göz önüne alınması gereken kritik bir parametredir. Özellikle imalat sırasında meydana gelen küçük darbe hasarlarından, son ürünün kullanımı sırasındaki ani ve tekil kuvvetlere kadar oldukça geniş bir perspektifte malzemenin göstermiş olduğu bu dayanım önemli bir tasarım kriteridir. Günümüzde kompozit malzemelerin başta havacılık ve otomobil endüstrisinde olmak üzere endüstriyel kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber bu konu daha da önem kazanmıştır. Bu sebeple bu alanda kompozit plakaların çalışma koşullarına, plaka kalınlıklarına, kumaş malzemesine, vurucu özelliklerine ve darbe enerjilerine göre çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında ise endüstride çok fazla alanda kullanılmakta olan kompozit malzemelerden örgülü E-glass ve reçine kompozitlerin darbe testlerine karşı verdikleri reaksiyonlar ile bu kompoziti oluşturan örgülü kompozit yapıların serim oryantasyonları ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu kapsamda yedişer kat kumaştan üretilmiş olan numuneler 4 farklı tipte imal edilmiştir. Tip 1 ([0/90/0/9̅0]s), tip 2 ([0/45/90/4̅5]s), tip 3 ([0/30/60/9̅0]s) ve tip 4 ([0/15/30/45/60/75/90]) olarak bu numuneler vakum yardımıyla infüzyon metoduyla üretilmiştir. Kompozitler üzerinde uygulanacak darbe enerjileri 10J, 20J, 30J, 40J ve 50J olarak belirlenmiş ve bu darbe enerjisi değerlerinde testler uygulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In designs where composite materials are used, in addition to resistance to static and dynamic loading, the reaction of the material to sudden impacts is also a critical parameter that should be taken into consideration. This resistance of the material is an important design criterion, especially in a wide perspective, from minor impact damages that occur during manufacturing to sudden and singular forces during the use of the final product. Today, with the widespread use of composite materials in industrial use, especially in the aviation and automobile industries, this issue has become even more important. For this reason, studies have been carried out in this field according to the operating conditions of composite plates, plate thickness, fabric material, impact properties and impact energies. Within the scope of this study, the reactions of E-glass reinforced resin composites, which are composite materials used in many areas in the industry, against impact tests and the relationship between the fiber orientations of the woven composite structures that make up this composite were examined. The samples produced in this context, each made of seven layers of fabric, were manufactured in 4 different types; Type 1 ([0/90/0/9̅0]s), type 2 ([0/45/90/4̅5]s), type 3 ([0/30/60/9̅0]s) and type 4 ([0/15/30/45/60/75/90]) These specimens produced by vacuum assisted resin infusion molding (VARIM) method. The impact energies to be applied on the composites were determined as 10J, 20J, 30J, 40J and 50J and tests were carried out at these impact energy values and the results were analyzed.