Kalp yetersizliği olan 65 yaş üstü hastalara verilen video destekli eğitimin semptom yönetimi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of video-assisted education on symptom management and quality of life in patients over 65 years of age with heart failure
- Tez No: 858127
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Araştırmada kalp yetersizliği olan 65 yaş üstü hastalara verilen video destekli eğitimin semptom yönetimi ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız randomize kontrollü bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmanın verileri, Haziran 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi ile İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan; kontrol grubunda 51 birey, uygulama grubunda 47 birey olmak üzere toplamda 98 birey oluşturmuştur. Uygulama grubundaki bireyler; kalp yetersizliği semptomları, kalp yetersizliğinin tedavisinde kullanılan ilaçların etki ve yan etkileri, beslenme ve egzersiz ile ilgili bilgileri içeren animasyon eğitim videosunun yüklendiği telegram grubuna dahil edilmiş ve grup üzerinden bireylerin videoları izlemeleri için haftada bir kez kısa mesaj yoluyla hatırlatma bildirimleri gönderilmiştir. Kontrol grubundaki bireylere kurumda yapılan rutin uygulamalara devam edilmiştir. Veriler; Hasta Tanıtım Formu, Kalp Yetersizliği Semptom Durumu Ölçeği, Minnesota Kalp Yetersizliği İle Yaşam Anketi, Mishel Hastalıkta Belirsizlik Ölçeği- Toplum Formu kullanılarak taburculuk (1. İzlem), 4. hafta (2. izlem) ve 12. hafta (3. izlem) olmak üzere üç kez toplanmıştır. Verilerde; bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of video-assisted education on symptom management and quality of life in patients over 65 years of age with heart failure. Method: Method: Our study was planned as a randomized controlled trial. The data of the study were collected between June 2022 and June 2023 at Istanbul Yeni Yüzyıl University Gaziosmanpaşa Hospital and Istanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. The sample of the study consisted of a total of 98 individuals who met the inclusion criteria; 51 individuals in the control group and 47 individuals in the intervention group. Individuals in the intervention group were included in the telegram group where an animated training video containing information about heart failure symptoms, effects and side effects of drugs used in the treatment of heart failure, nutrition and exercise was uploaded, and reminder notifications were sent via text message once a week for individuals to watch the videos through the group. Individuals in the control group continued the routine practices performed in the institution. Data were collected three times as discharge (1st follow-up), 4th week (2nd follow-up) and 12th week (3rd follow-up) by using Patient Introduction Form, Heart Failure Symptom Status Scale, Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire, Mishel Uncertainty in Illness Scale - Community Form. In the data; the differences between the rates of categorical variables in independent groups were analyzed with Chi-Square and Fisher exact tests. Independent groups t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups.