Alümina esaslı dökülebilir refrakterlerde akış özelliklerini etkileyen parametrelerin ve mikro yapıya etkilerinin incelenmesi
Investigation of the parameters affecting the flow characteristics and their effects on the microstructure of alumina based castable refractories
  1. Tez No: 858130
  2. Yazar: MERVE UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER METE KOÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, alümina esaslı dökülebilir refrakter kullanılan katkı malzemelerinin birbiri ile etkileşimlerini ve alümina esaslı dökülebilir refrakter ürünün akış özelliklerine ve mikro yapıya etkileri araştırılmıştır. Katkı malzemelerinin alümina esaslı dökülebilir refrakter harcın yayılma oranı, porozite, soğukta basma mukavemeti özelliklerine ve mikro yapısal özelliklerine etkileri incelenmiştir. Farklı oranlarda katkı malzemeleri kullanılarak hazırlanan harçlar sabit su oranı ile dökülebilir kıvama getirilerek yayılma testleri yapılmış ve katkıların etkileri tespit edilmiştir. Dökülebilir kıvamdaki harçlardan kalıp dökümleri yapılarak 110, 800, 1100 ve 1300 oC ısıl işleme maruz bırakıldıktan sonra porozite ve soğukta basma mukavemeti testleri yapılarak etkileri tespit edilmiştir. Katkı malzemelerinin aktifleşme sıcaklığı olan 1100 oC'de ısıl işlem gören numunelerin Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve X-Işını Difraksiyonu (XRD) analizleri ile katkı malzemelerinin mikro yapıya etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interactions between additives used in alumina-based castable refractories and their effects on the flow properties and microstructure of alumina-based castable refractory products have been investigated. The influence of additives on the spreading rate, porosity, cold crushing strength properties, and microstructural characteristics of alumina-based castable refractory mortar has been examined. Mortars prepared with different proportions of additives were brought to a castable consistency with a constant water ratio, and spread tests were conducted to identify the effects of the additives. Mold castings were made from the mortars at castable consistency, and after exposure to heat treatment at 110, 800, 1100, and 1300°C, porosity and cold crushing strength tests were performed to determine their effects. Samples heat-treated at the activation temperature of 1100°C for the additives were analyzed through Scanning Electron Microscopy (SEM) and X-ray Diffraction (XRD) to investigate the effects of the additives on microstructure.