Su bazlı anadolu propolis ekstraktının obez oluşturulmuş farelerde anti-obezite etkilerinin araştırılması
Investigation of the anti-obesity effects of water-based anatolian propolis extracts in obese mice
- Tez No: 858129
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Propolis özütlerinin önemli bir anti-obezitik potansiyel taşıdığı bildirilmektedir. Yapılan bu çalışmada, ticari su bazlı Anadolu propolis ekstraktının (SBAP) deneysel olarak anti-obezitik aktiviteleri araştırıldı. Propolis özütünün fenolik madde bileşimi ve antioksidan kapasitesi ölçüldü. Ayrıca, α-amilaz ve α-glukozidaz enzim inhibisyon etkisi araştırıldı. 42 adet C57BL/6 cinsi erkek fare kullanıldı. Kontrol grubu (n=6) ve çalışma grubuna (n=36) 12 hafta boyunca KAF diyeti uygulandı. 4 hafta obez farelere SBAP ve Orlistat® intraperitoneal uygulandı. 28. günde fareler dekapite edildi. Serum insülin, leptin, adiponektin, TNFα, IL-6 ve UCP-1 ELISA ile ve serum biyokimyasal parametreleri otoanalizör ile analiz edildi Karaciğer ve yağ dokularında histopatolojik analizler yapıldı. Bulgular, SBAP deney grubunda vücut ağırlığında, trigliserit, AST, ALT, HOMA-IR, leptin ve TNFα düzeylerinde obez kontrol gruba göre anlamlı bir azalma olduğu belirlendi. Ayrıca, SBAP grubu, adiponektin düzeyinde obez gruba göre anlamlı bir artış tespit edildi. Bulgular, su bazlı Anadolu propolis özütlerinin obezite ve insülin direncine karşı potansiyel terapötik etkiler sunabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, propolis özütlerinin obezite tedavisi için umut vaat edici doğal ve alternatif bir ürün olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study investigates the anti-obesity effects of water-based Anatolian propolis extract (SBAP) in mice with a cafeteria diet (CAF)-induced obesity model. The phenolic composition and antioxidant capacity of propolis extract were measured. In addition, the inhibitory effect on α-amylase and α-glucosidase enzymes was investigated. 42 male C57BL/6 mice were used. The control group (n=6) and the study group (n=36) were fed the CAF diet for 12 weeks. SBAP and Orlistat® were administered intraperitoneally to obese mice for 4 weeks. Serum samples were collected at the end of the 28th day after decapitation. Serum insulin, leptin, adiponectin, TNFα, IL-6 and UCP-1 were analysed by ELISA, and serum biochemical parameters were analysed by autoanalyzer. Liver and adipose tissues were also subjected to histopathological analysis. Significant reductions in body weight, triglyceride, AST, ALT, HOMA-IR, leptin and TNFα levels were observed in the SBAP-treated experimental group compared to the obese cafeteria group. In addition, there was a significant increase in adiponectin levels in the SBAP-treated group compared with the obese cafeteria group. In conclusion, the results showed that propolis extracts are a promising natural and alternative product for the treatment of obesity.