Detection of the OXA 48 gene responsible for carbapenem resistance in uropathogenic Esherichia coli isolated from patients with and without COVID-19 in Iraq
Irak'ta COVID-19 olan ve olmayan hastalardan izole edilen üropatojenik Esherichia coli'de karbapenem direncinden sorumlu OXA 48 geninin tespiti
- Tez No: 858151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR, PROF. DR. TAGHREED KUDUR MOHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Üriner sistem enfeksiyonlarının küresel olarak başlıca etkeni patojen Escherichia coli (UPEC) bakterisidir. Çoklu ilaç direnci, karbapenemaz genlerinin mobil genetik faktörler tarafından düzenlendiği ve ek direnç bileşenleri içeren genetik yapılar tarafından oluşturulur. OXA-48, yüksek direnci ve tedavi başarısızlığı olasılığı nedeniyle önemli bir endişe kaynağıdır. Bu araştırmanın amacı, COVID-19 hastalarında üropatojenik E. coli'nin eş zamanlı enfeksiyonlarının meydana gelme sıklığını belirlemek ve Irak hastanelerinde OXA-48 karbapenem geninin yaygınlığını belirlemektir. Bu vaka kontrol çalışması, COVID-19'lu ve olmayan 200 hasta içermektedir. Kasım 2022'den Şubat 2023'e kadar Al-Yarmouk Hastanesi'ndeki hastalardan orta akışlı idrar, nazofarengeal sürüntü ve 2 ml venöz kan örnekleri toplanmıştır. Tüm idrar örnekleri Nutrient agar, blood agar, MacConkey agar ve Eosin-methylene blue agar üzerinde kültüre alınmıştır. Tüm nazofarengeal sürüntülerinde viral RNA ekstraksiyonu yapılmıştır. Hem COVID-19'lu hem de olmayan idrar yolu enfeksiyon (İYE) oranı, her iki durumda da kadınlarda (%57) ve (%64), erkeklerden (%43) ve (%36) daha yüksek bulunmuştur. COVID-19'lu kadınlarda en yüksek insidans oranı (%54.54), yaş aralığı (41-50) olanlarda görülmüştür, erkeklerde ise farklı yaş gruplarında (%37.5) olarak belirlenmiştir. COVID-19'lu İYE'li hastalarda antibiyotik direnç profili amikasin'e (%76.66) olarak belirlenirken, COVID-19'suz hastalarda amikasin'e karşı direnç daha düşük oranda (%60) bulunmuştur. Minimal inhibitör konsantrasyonlara göre her iki grupta da 1024 mg/mL, 128 mg/mL'den daha etkili bulunmuştur. Mikrotiter plak yöntemine göre, 30 bakteri izolatının içinde COVID-19'lu İYE'li hastalardan izole edilenlerin 24'ü (%80) güçlü ve 6'sı (%20) orta düzeyde biyofilm oluşturma yeteneğine sahip olduğu belirlenmiştir. COVID-19'suz 30 bakteri izolatı içinde ise sırasıyla %13.33 güçlü, %53.33 orta ve %33.33 zayıf biyofilm oluşturma yeteneğine sahip bulunmuştur. 10 bakteri izolatı içinde OXA-48 geni, COVID-19'lu İYE'li hastalarında 9 (%90) pozitif ve COVID-19'suz İYE'li hastalarında %80 pozitif olarak bulunmuştur. COVID-19'lu tüm hastalarda N ve E koronavirüs genleri tespit edilmiştir. COVID-19'lu İYE'li hastalardan izole edilen E. coli'nin (n:30) hemolizin üretimine göre, 12'si (%40) beta hemoliz ile ilişkilendirilmiş, 18'i (%60) gama hemoliz ile ilişkilendirilmiş, 25'i (%83.33) kapsül üretimi için pozitif bulunmuş ve 30'u (%100) jelatinaz ve M9 agar ortamında büyüme için pozitif bulunmuştur. Ayrıca, 30'u (%100) jelatinaz, hareket ve M9 agar ortamında büyüme için pozitif, 11'i (%36.66) hücre yüzeyi hidrofobisitesi ve hemaglutinin açısından pozitif, 16'sı (%64.67) MRHA ve 14'ü (%53.33) MSHA olarak belirlenmiştir. Her iki gruptan gelen 60 bakteri izolatından, 28'i (%46.67) seruma dirençli ve 32'si (%53.33) seruma duyarlı bulunmuştur. Sonuç olarak, COVID-19 hastalarında idrar yolu enfeksiyonları, COVID-19 olmayan hastalara kıyasla önemli ölçüde daha kötüydü. Ayrıca, E. coli içindeki OXA-48 karbapenem geninin daha yüksek sıklığı, bu genin yüksek antibiyotik direnci oranının ortaya çıkmasında ve çoklu ilaca dirençli izolatların gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary causative agent of infectious diseases in urinary tract infections globally is the pathogenic Escherichia coli (UPEC), Multidrug resistance occurs when carbapenemase genes, regulated by mobile genetic factors that contain additional resistance components. OXA-48 is a significant concern due to its high resistance to therapy and the likelihood of treatment failure. The aim of this research was to determine the occurrence of uropathogenic E. coli co-infection and to identify the prevalence of the OXA-48 carbapenem gene among COVID-19 patients in Iraqi hospitals. This case-control study included 200 patients with and without covid-19. Midstream urine, a nasopharyngeal swab, and 2 ml of venous blood samples were collected from patients in Al-Yarmouk Hospital during November 2022 to February 2023. All urine samples were cultured on Nutrient agar, blood agar, MacConkey agar, and Eosin-methylene blue agar. All nasopharyngeal swabs undergo viral RNA extraction. The percentage of females was higher (57%) and (64%) than in males (43%) and (36%) in both UTIs-patients with and without COVID-19. The Highest incidence rate in femal (54.54%) in age (41-50) with covid-19, while in male (37.5%) in different ages. The antibiotic resistance profile in UTIs-patients with COVID-19 was in lower resistance in amikacine (76.66). While lower resistance was against amikacin (60%) in patient without covid-19. According to minimal inhibitory concentrations, 1024 mg/mL was more effective than 128 mg/mL in both groups. According to the microtiter plate method, among the 30 bacterial isolates, 24 (80%) had strong and 6 (20%) had moderate ability to biofilm formation with respect to UTIs-patients in the COVID-19 group. While, among the 30 bacterial isolates without covid-19 (13.33%) strong, (53.33%) moderate and (33.33%) weak. Among 10 bacterial isolates, the frequency of OXA-48 was positive in 9 (90%) with respect to UTI patients with COVID-19 group and positive in 8 (80%) with respect to UTIs-patients without COVID-19 group. The N and E genes of coronavirus were detected in all patients with COVID-19. According to the hemolysin production of E. coli, among 30 bacterial isolates, 12 (40%) were associated with beta hemolysis, 18 (60%) were associated with gamma hemolysis, 25 (83.33%) were positive for capsule production, and 30 (100%) were positive for gelatinase, swimming motility, and growth in M9 agar. 11 (36.66%) were positive for cell surface hydrophobicity, and according to hemagglutinin, 16 (64.67%) were MRHA and 14 (53.33%) were MSHA with respect to UTIs-patients in the COVID-19 group. Among 60 bacterial isolates from both groups, 28 (46.67%) were resistant to serum, and 32 (53.33%) were sensitive to serum. In conclusion, urinary tract infections were significantly worse in patients with COVID-19 compared to patients without COVID-19. In addition, the higher frequency of the OXA-48 carbapenem gene among E. coli indicated that this gene plays an important role in the emergence of a high rate of antibiotic resistance and the development of multi-drug resistance isolates.