Giyilebilir sanatta yorganlama tekniği
Quilting technique in wearable art
  1. Tez No: 858164
  2. Yazar: DERYA KILIÇ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giysiler, çağlar boyunca dış çevre koşullarından korunmak için kullanılan nesnelerdir. Zamanla gelişen toplumda tekstil sektörü de ilerlemiş ve yenilikler içerisinde varlığını sürdürmüştür. İhtiyaçların ötesine taşınan tekstil, zamanla sanatsal alanda da yerini almıştır. İnsanoğlunun duygularını ifade etme dürtüsü ilk insanlıktan bu yana var olan bir durumdur. Bu duygularını yaşamında kullandığı eşyalarına ve birçok alana aktarmışlardır. Bu aktarış şekillerinden biri de giysiler olmuştur. Giyinmenin ötesine taşınan giyilebilir sanat, bu sürecin içerisinde insanlar yaşamında kullandığı eşyalarını duygularını ifade ederek sanatsal nesneler haline dönüştürmüşlerdir. İhtiyaçtan doğmuş zamanla görsel şölene dönüştürülmüş bir diğer tekstil nesnesi yorganlardır. Türk kültürümüzün bir parçası sayılan yorgan yüzü, zamanla süsleme sanatına dönüşmüştür. Yorganlar, teknolojinin getirdiği dezavantajlar, doğal koşullar, maliyetlerin artması, temizlik ve bakım gibi etmenlerden kaynaklı daha az tercih edilmektedirler. Araştırmanın kapsamını; Geleneksel Türk yorgancılık sanatının teknikleri kullanılarak araştırmacı tarafından giyilebilir sanat ile tasarım uygulamaları oluşturmaktadır. Bu tezin amacı; Türk kültüründe geleneksel yorgancılık sanatının unutulmaması, gelecek nesillere aktarılması, modern giysilere ilham kaynağı olduğunun gösterilmesi ve çağdaş sanatta yer alan giyilebilir sanat ile ifade edilmesidir. Anahtar Kelimeler Giyilebilir sanat, giyside yorganlama, tekstil sanatı, sanatsal giyim
Özet (Çeviri)
Clothes are objects used for protection from external environmental conditions throughout the ages. In the society that has developed over time, the textile industry has also progressed and continued its existence through innovations. Moving beyond needs, textile has also taken its place in the artistic field over time. The urge of human beings to express their emotions is a situation that has existed since the beginning of humanity. They transferred these feelings to the belongings and many areas they used in their lives. One of these forms of transmission has been clothing. Wearable art has moved beyond dressing, and in this process, people have transformed the items they use in their lives into artistic objects by expressing their feelings. Another textile object that was born out of necessity and transformed into a visual feast over time is quilts. The quilt face, which is considered a part of our Turkish culture, has turned into an art of decoration over time. Quilts are less preferred due to factors such as disadvantages brought by technology, natural conditions, increased costs, cleaning and maintenance. The scope of the research; By using the techniques of traditional Turkish quilting art, the researcher creates wearable art and design applications. The aim of this thesis is; The aim is to remember the traditional art of quilting in Turkish culture, to pass it on to future generations, to show that it is a source of inspiration for modern clothing, and to express it with wearable art in contemporary art. Keywords Wearable art, garment quilting, textile art, artistic clothing