Golden Delicious elma çeşidinde etilen, 1 -metilsiklopropen ve 1-n- naftilfitalamik asit uygulamalarının depolama boyunca meyve kalitesi üzerine etkisi
Effect of etylene, 1 -methylcyclopropane and 1-n-naphthylphthalamic treatments on fruit quality of apple cv. Golden Delicious during storage
  1. Tez No: 858165
  2. Yazar: MURAT ÇÖNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışma 2021-2022 yıllarında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Derim Sonrası Fizyolojisi Laboratuvarı'nda yürütülmüştür. Çalışmada, Golden Delicious elma çeşidinde derim sonrası bazı uygulamaların meyve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda elmalar 4 gruba ayrılarak ilk gruba, oda koşullarında 12 saat süreyle 625 ppb 1-MCP, ikinci gruba ise 3 dakika süre ile 0.5 g/L etilen uygulanmıştır. Üçüncü gruba, kombine uygulama için 3 dakika 1 μg/L 1-N-naftilfitalamik asit ve 12 saat süreyle 625 ppb 1-MCP uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubu ise diğer uygulamalarda olduğu gibi 0.1%'lik Tween 20 içeren saf suya daldırılmıştır. 12 saat süreyle meyvelerin üzerindeki fazla suyun uzaklaştırılması sağlanmış, meyveler plastik kasalara yerleştirilmiş ve normal atmosfer bileşimine sahip soğuk odada; 0℃ ve %90-95 oransal nemde, 6 ay süreyle muhafaza edilmiştir. Depolama boyunca elmalarda kabuk rengi, ağırlık kaybı, solunum hızı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA), etilen üretim miktarı ve duyusal özelliklerdeki değişim belirlenmiştir. Raf ömrü çalışmaları için soğukta muhafazadan çıkartılan elmalar 7 gün boyunca 20ºC ve %60±5 oransal nemde bekletilerek aynı analizler yinelenmiştir. Çalışmada Golden Delicious elma çeşidinde 1 -MCP uygulamasının kalite kriterlerini önemli derecede koruduğu, NPA+1 -MCP uygulamasının 1-MCP'ye göre bariz üstünlüğünün bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, 1-MCP uygulanmış Golden Delicious elma çeşidinin 0℃ ve %90-95 oransal neme sahip normal atmosfer koşullarında 6 ay süreyle başarılı bir şekilde muhafaza edilebileceği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The study was conducted at the Postharvest Physiology Laboratory of the Department of Horticulture at Isparta Applied Sciences University, during 2021-2022. The research aimed to investigate the effects of postharvest treatments on fruit quality of Golden Delicious apple variety. For this purpose, the apples were divided into four groups and the first group was treated with 625 ppb 1-MCP for 12 hours. The second group apples were exposed to 0.5 g/L ethylene. The third group was treated with 1 μg/L 1-N-Naphtylphthalamıc acid for 3 minutes and then 1-MCP for 12 hours under room conditions for combined treatment. The last (control) group was immersed in distilled water containing 0.1% Tween 20, under same conditions. After removing excess water from the fruit surface for 12 hours, the fruit were placed in plastic boxes and stored at 0℃ and 90-95% relative humidity (RH) for 6 months in cold rooms. During storage, changes in weight loss, fruit firmness, soluble solid content (SSC), titratable acidity (TA), skin color, ethylene production, respiration rate, and sensory attributes of the apples were determined. For shelf life studies, apples removed from cold storage were kept at 20°C and 60±5% RH for 7 days, and the same analyses were repeated. Based on the findings of the study, it was concluded that the 1-MCP treatment significantly preserved the quality of apples, and there was no clear effect of NPA+1-MCP treatment on fruit quality compared to 1-MCP. As a result, it can be observed that Golden Delicious apples treated with 1-MCP can be successfully stored in air condition for 6 months at 0°C and 90-95% relative humidity.