An investigation on seismic performance of earth fill dams
Toprak dolgu barajlarin sismik performansi üzerine bir inceleme
- Tez No: 858166
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'nin İzmir ilinde yer alan Seferihisar Barajı'nın deprem etkisi altındaki performansını ve deprem sonrası meydana gelen borulanma süreçlerini incelemiştir. Çalışma kapsamında, barajın depreme karşı dayanıklılığını değerlendirmek için,“İşletmeye Esas Deprem Seviyesi”ve“En Büyük Muhtemel Deprem Seviyesi”olmak üzere iki farklı deprem tasarım seviyesi belirlenmiştir. Tez çalışması kapsamında, Seferihisar Barajı iki boyutlu sonlu elemanlar metodu kullanılarak modellenmiştir. Modelin doğruluğunu sağlamak ve gerekli zemin parametrelerini belirlemek için baraj bölgesinde kapsamlı jeofizik deneyler yapılmıştır. Elde edilen jeofizik deney sonuçları ve Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından sağlanan teknik dokümantasyon, modelin parametrelerinin belirlenmesinde temel oluşturmuştur. Barajın modelinin doğruluğunu test etmek ve gerçekçi bir analiz sağlamak adına, 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen ve bölgeyi etkileyen Samos Depremi verileri kalibrasyon amaçlı kullanılmıştır. Bu gerçek deprem verileri ile yapılan analizler, Seferihisar Barajı'nın bu deprem altındaki gerçek performansını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçları, Seferihisar Barajı'nın, görece eski bir toprak dolgu barajı olmasına rağmen, günümüzde kabul edilen deprem yönetmelikleri ve tasarım rehberlerinin kriterlerini başarıyla karşıladığını göstermiştir. Ayrıca, barajın deprem sonrası borulanma risklerini değerlendirerek, bu tür yapıların uzun vadeli güvenliği ve dayanıklılığı hakkında önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the seismic performance and post-earthquake piping processes of the Seferihisar Dam, located in İzmir, Turkey. The study involved the selection of two different seismic design levels for assessing the dam's resilience against earthquakes:“Operational Base Earthquake Level”and“Maximum Credible Earthquake Level”. For each seismic level, seven appropriate real earthquake records were chosen and scaled accordingly for use in the analyses. Within the scope of this thesis, the Seferihisar Dam was modeled using a two-dimensional finite element method. To ensure the accuracy of the model and to determine the necessary soil parameters, extensive geophysical experiments were conducted in the dam area. The results of these geophysical experiments, coupled with technical documentation provided by the State Hydraulic Works (DSİ), were instrumental in establishing the parameters of the model. To test the accuracy of the dam model and to provide a realistic analysis, data from the Samos Earthquake that occurred on October 30, 2020, and affected the region, were used for calibration purposes. Analyses conducted with these real earthquake data have revealed the actual performance of the Seferihisar Dam under this seismic event. The findings of this study demonstrate that the Seferihisar Dam, despite being a relatively old earthfill dam, successfully meets the criteria of current seismic regulations and design guidelines. Furthermore, the evaluation of post-earthquake piping risks of the dam provides significant insights into the long-term safety and durability of such structures.