Cluster shift keying: A novel chaotic communication scheme
Küme anahtarlama: Yeni bir kaotik iletişim tekniği
  1. Tez No: 858170
  2. Yazar: ZEKERİYA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kaotik sistemlerden oluşan bir ağ, eşzamanlı düğüm gruplarının bağlantı parametreleri aracılığıyla kontrol edilebileceği şekilde tasarlanabilir. Bu çalışamada, kontrol edilebilen öbeklerin sembolleri uzay-zamansal olarak kodladığı böyle bir ağın örtülü haberleşme amacıyla kullanılması için yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Öbek eşzamanlılığı sergileyebilen ağ, verici ve alıcı olarak iki alt ağa bölünür. İlk olarak, kontrol parametreleri vericide bulunan ağın tasarımı yapılır. İkinci olarak, vericiyi ve alıcıyı birbirine bağlayan bağlantıların düğümlerinin tüm kontrol parametreleri için aynı öbeklerde olmaması sağlanır. İlk koşul, vericide değiştirilen kontrol parametrelerinin tüm öbek şemasını değiştirmesini sağlar. İkinci koşul, iletilen işaretlerin her zaman sürekli ve kaotik olmasını sağlar. Dolayısıyla, iletilen işaretler doğrudan bilgi tarafından kiplenmez, alt ağları birbirine bağlayan bağlantılar üzerinden dağıtılır. Ağ topolojisi bilinmeden kanal bağlantılarının dinlenilmesi ile bilgilerin deşifre edilmesi mümkün değildir. Önerilen haberleşme sisteminin gürültü performansı, gürültülü kanal koşulları altında bit hata oranlarının kapsamlı benzetimlerı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A network of chaotic systems can be designed in such a way that the cluster patterns formed by synchronous nodes can be controlled through the coupling parameters. This thesis presents a novel approach to exploiting such a network for covert communication, where controlled clusters encode symbols spatiotemporally. The cluster synchronization network is divided into two subnetworks: transmitter and receiver. First, a network with controlled parameters in the transmitter is designed specifically. Second, it is ensured that the nodes of the links connecting the transmitter and receiver are not in the same clusters for all the control parameters. The former condition ensures that the control parameters changed at the transmitter change the whole clustering scheme. The second condition enforces that the transmitted signals are always continuous and chaotic. Hence, the transmitted signals are not modulated by the information directly but distributed over the links connecting the subnetworks. The information cannot be deciphered by eavesdropping on the channel links without knowing the network topology. The performance has been assessed by extensive simulations of bit error rates under noisy channel conditions.