Optimizing energy efficiency at combi boilers with wireless sensor networks
Kablosuz sensör ağları ı̇le kombı̇lerde enerjı̇ verı̇mlı̇lı̇ğı̇ optı̇mı̇zasyonu
- Tez No: 858233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİYE ÖZLEM AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı, nüfusun yaklaşık yüzde altmışının doğalgaza bağımlı olduğu Türkiye'de sürdürülebilir gaz tüketimine özel bir vurgu yaparak, enerji krizinin etkilerini azaltmaya yönelik küresel çabalara katkıda bulunmaktır. Birincil amaç, konut ısıtmasında kullanılan gaz yakıtlı kombilerin verimliliğini artırmak için özel olarak uyarlanmış evsel sensör ağlarını kullanan ve sürdürülebilirlik ilkelerine dayanan bir optimizasyon algoritması tasarlamaktır. Önerilen algoritmanın amacı, enerji tüketimini azaltmak ve evlerde doğal gazın sorumlu kullanımını teşvik etmek, aynı zamanda konut ısıtma sistemleri için daha çevre dostu bir yöne doğru ilerlemektir. Bu tez, gaz yakıtlı kombinin ve bağlı radyatörlerin uzaktan kontrolünü ve izlenmesini sağlamak için MQTT iletişim özelliklerine sahip akıllı bir sistemin tasarımını ve uygulamasını içerecektir. Bu sistem, gaz tabanlı ısıtma sistemlerini optimize etmek için IoT teknolojisini kullanmakta, hane halkı ihtiyaçlarına ve çevresel koşullara göre gerçek zamanlı bilgiler ve dinamik ayarlamalar sağlamaktadır. Daha geniş sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumludur ve sorumlu kullanımı teşvik eder.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to contribute to the global effort to mitigate the impacts of the energy crisis, with a particular emphasis on sustainable gas consumption in Türkiye, where approximately sixty percent of the population is dependent on natural gas. The primary objective is to design an optimization algorithm that utilizes domestic sensor networks specifically tailored to enhance the efficiency of gas-fired combi boilers used in residential heating, rooted in the principles of sustainability. The objective of the proposed algorithm is to reduce energy consumption and promote responsible usage of natural gas in households, while also moving towards a more environmentally friendly direction for residential heating systems. This thesis will include the design and implementation of an intelligent system with MQTT communication capabilities to enable remote control and monitoring of the gas-fired combi boiler and the connected radiators. This system utilizes IoT technology to optimize gas-based heating systems, providing real-time insights and dynamic adjustments based on household needs and environmental conditions. It aligns with broader sustainability goals and promotes responsible usage.