Ground motion simulation in large basins
Geniş havzalarda yer hareketi modellemesi
- Tez No: 858234
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ, PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sismik risk tahmininin önemli bir bileşeni, gelecekteki depremlerde öngörülen olası yer hareketi kayıtlarının değerlendirilmesidir.Bu amaçla, simule edilmiş sismik yer hareketlerinin kullanımı mühendislik uygulamalarında giderek artmaktadır. Genel olarak, simüle edilmis tam dalga formları gerçekçi doğrusal olmayan yapısal dinamik analiz ve performans bazlı deprem mühendisliği çalışmaları için yararlıdır. Bu, özellikle büyük deprem olma olasılığının yüksek olmasına rağmen benzer büyüklükte bir deprem kaydı verisinin bulunmadığı ve çok kısıtlı olduğu bölgelerde geçerlidir. Bu çalışmada iki farklı çalışma sahası seçilmiştir: Erzincan havzası ve İstanbul metropolü. İlk bölümde, sadece üç adet kuvvetli yer hareketi istasyonunca ölçülen 13 Mart 1992 (Türkiye'nin doğusu), Erzincan (Mw=6.6) hibrit metot ile simule edilecektir. Bu yıkıcı deprem için kaynak ve bölgesel yayılım parametreleri daha önceden doğrulanmış çalışmalardan uyarlanacak, yerel zemin parametreleri ise bu çalışmada türetilecektir. Yüksek frekanslı sönümleme faktörü (kappa), bölgesel kuvvetli yer hareketi verilerinden elde edilirken, yerel zemin modelleri en popüler tahribatsız modellerden biri olan Çoklu-Mod Uzaysal Özilişki modeli ile oluşturulmuştur. Çalışmanın son kısmında, elde edilen sonuçlar pik yer ivmesi dağılımlarının ve tam dalga formları şeklinde sunulacaktır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, İstanbul'daki gerçekleşmesi muhtemel depremler için geniş bantlı yer hareketi kayıtlarını elde etmek amacıyla çeşitli deprem senaryolarının hibrit yer hareketi simulasyonları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, doğrulama amacıyla, en yüksek yer hareketi genlikleri, mevcut amprik yer hareketi modelleri ile karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
A significant component of seismic risk evaluation estimation is the assessment of potential earthquake ground motion records which are anticipated during future earthquakes. For this purpose and other engineering applications, simulated ground motions are being used increasingly. Simulated full waveforms are useful for realistic nonlinear structural dynamic analyses and performance-based earthquake engineering purposes in general. This is particularly true for the regions where the probability of large earthquakes is high despite the lack of such large events recorded within the instrumental era and the regions with sparse ground motion datasets. In this study, two different study areas are selected: Erzincan basin and İstanbul metropolitan. In the first part, the March 13, 1992, Erzincan (eastern Türkiye) earthquake (Mw=6.6), which was recorded at only three strong ground motion stations, will be simulated using the hybrid ground motion simulation method. The source and regional path parameters for this destructive earthquake will be adopted from previously validated studies whereas the local site parameters are derived herein. The high-frequency attenuation (kappa) factors are derived from regional strong motion data while the local soil models are obtained in the field with one of the most prevalent noninvasive methods: Multi-Mode Spatial Autocorrelation. Consequently, peak ground acceleration distributions and full waveforms are presented. In the second part, hybrid ground motion simulations of several earthquake scenarios are performed to obtain broadband ground motion time histories for potential events in Istanbul. Next, for validation purposes, the peak ground motion amplitudes are compared against existing empirical ground motion models.