Helianthus annuus L.'de kuraklık stresine karşı Ag nanopartikülü ve epibrassinolid uygulamasına verilen bazı fizyolojik ve biyokimyasal cevaplar
Some physiological and biochemical responses to Ag nanoparticle and epibrassinolid treatment against drought stress in Helianthus annuus L.
- Tez No: 858232
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YİĞİT, DOÇ. DR. GÜLÇİN BEKER AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, kuraklık stresi altındaki Helianthus annuus L. tohumlarına uygulanan Ag nanopartikülü (Ag NP) ve Epibrassinolide (EBL) karşı verilen cevaplar araştırıldı. Çimlenme öncesi tohumlara ayrı ayrı EBL (0.5 nM) ve Ag NP (10 nm)'nin uygulandığı deney gruplarına 2.95 bar ve 4.91 bar PEG içeren dozlarda kuraklık uygulaması yapıldı. Bu gruplarda; fotosentetik pigment sistemi, antioksidan enzim aktivitelerinden POD, APX, SOD, CAT, askorbik asit ile H2O2, MDA, prolin ve oransal su içeriği (OSİ) üzerindeki değişimler günlere bağlı olarak değerlendirildi.PEG'in 2.95 bar ve 4.91 bar uygulandığı EBL gruplarında Kl a ve toplam Kl miktarı 5. günlerde artarken, Kl b ve karotenoid miktarında önemli bir değişim gözlenmedi. POD, APX ve SOD seviyelerinde 3. ve 5. günlerde, katalaz seviyesinde ise 3. günde artış gözlendi. Askorbik asit, H2O2, MDA ve prolin miktarında 3. ve 5. günlerde artış gözlendi. OSİ miktarı ise 3. günde 2.95 bar'da artıp, 4.91 bar'da azalma gösterdi. PEG'in 2.95 bar ve 4.91 bar uygulandığı Ag NP gruplarında Kl a, Kl b, toplam Kl ve karotenoid miktarları 3. günlerde artmakla birlikte 5. günlerde azalma saptandı. POD, APX ve SOD seviyeleri 3. ve 5. günlerde artış gösterirken katalaz seviyesinde ilerleyen günlerde azalma gözlendi. Askorbik asit, H2O2 ve prolin seviyesi de günlere bağlı olarak artış gösterdi. MDA ve OSİ miktarları ise 3. günde 2.95 bar'da artarken 4.91 bar'da azalma gösterdi. Bulgularımız kuraklık stresi altındaki H. annuus L. bitkisine uygulanan EBL ve Ag NP'nin kuraklığa karşı toleransda etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the responses of Helianthus annuus L. seeds to epibrassinolide (EBL) and Ag nanoparticles (Ag NP) on drought stress were investigated. The experimental groups in which EBL (0.5 nM) and Ag NP (10 nm) were applied to the seeds separately before germination were subjected to drought treatment at 2.95 bar and 4.91 bar PEG containing doses. Changes in photosynthetic pigment system, antioxidant enzyme activities such as POD, APX, SOD, CAT, ascorbic acid, H2O2, MDA, proline and relative water content (RWC) were evaluated in these groups depending on days. In EBL groups in which PEG was applied at 2.95 bar and 4.91 bar, Kl a and total Kl levels increased on day 5th, while no significant change was observed in Kl b and carotenoid levels. POD, APX and SOD levels increased on days 3rd and 5th and catalase level increased on day 3rd. Ascorbic acid, H2O2, MDA and proline levels increased on days 3rd and 5th. OSI increased at 2.95 bar and decreased at 4.91 bar on day 3rd. In Ag NP groups in which PEG was applied at 2.95 bar and 4.91 bar, Kl a, Kl b, total Kl and carotenoid amounts increased on the 3rd day but decreased on the 5th day. POD, APX and SOD levels increased on days 3 and 5, while catalase level decreased on the following days. Ascorbic acid, H2O2 and proline levels also increased depending on the days. MDA and OSI levels increased on day 3rd at 2.95 bar and decreased at 4.91 bar. Our findings indicate that EBL and Ag NP applied to H. annuus L. plants under drought stress were effective in drought tolerance.