Çözücü, sıcaklık ve tepkime süresi parametrelerinin L- laktid'in benzoin başlatıcısı ile olan halka açılması polimerizasyonuna etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of solvent, temperature, and reaction time parameters on ring-opening polymerization of L-lactid with benzoin initiator
  1. Tez No: 858237
  2. Yazar: ABDULLAH UNAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, L-laktid monomerinin benzoin başlatıcısı ile olan halka açılması polimerizasyonunda (ROP), çözücü, sıcaklık ve tepkime süresi parametrelerinin etkileri incelenip optimum koşullar belirlenmeye çalışıldı. Bilindiği gibi halka açılması polimerizasyonunda alkoller başlatıcı olarak Sn(Oct) 2 de katalizör olarak kullanılmaktadır. Benzoin bileşiği sahip olduğu hidroksil grubu ve fotokromoforik grup sayesinde hem halka açılma polimerizasyonunda hem de katyonik fotopolimerizasyonda fotobaşlatıcı olarak rol alabilmektedir. Dolayısıyla benzoin bileşiği L-laktid monomerinin halka açılma polimerizasyonunda başlatıcı olarak kullanıldı. Yapılan denemeler sonucunda benzoin başlatıcısı varlığında L-laktidin halka açılma polimerizasyonunda optimum şartların çözücüsüz bulk ortamda, 130 °C'de ve 4 saat reaksiyon süresi sonunda ulaşıldığı bulundu. Hazırlanan bu makrofotobaşlatıcı sikloheksen oksit monomerinin katyonik polimerizasyonunda bir ön polimer olarak kullanılarak, AB tipinde diblok kopolimer sentezlendi ve böylece elde edilen makrofotobaşlatıcının fotoaktivitesi kanıtlanmış oldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of solvent, temperature, and reaction time parameters on the ring-opening polymerization (ROP) of L-lactide monomer with benzoin initiator were investigated and optimum conditions were attempted to be determined. As it is known, alcohols are used as initiator in ring opening polymerization and Sn(Oct) 2 is used as catalyst. Benzoin can act as both an initiator in ring- opening polymerization and a photoinitiator in cationic photopolymerization, thanks to its hydroxyl group and photochromophoric group. Therefore, the benzoin compound was used as the initiator in the ring-opening polymerization of the L-lactide monomer. As a result of the experiments, it was found that the optimum conditions for the ring-opening polymerization of L-lactide in the presence of benzoin initiator were reached in a solvent-free bulk medium, at 130 °C and after 4 hours reaction time. By using this prepared macrophotoinitiator as a prepolymer in the cationic polymerization of cyclohexene oxide monomer, AB type diblock copolymer was synthesized and thus the photoactivity of the obtained macrophotoinitiator was proven.