Farklı düzeylerde kalsiyum içeren sularda bakır etkisinde kalan balıkların (Oreochromis niloticus) antioksidan ve ozmoregülasyon sistemlerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant and osmoregulation systems of fish (Oreochromis niloticus) exposed to copper in differing calcium levels
- Tez No: 858236
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tatlısuların sertlik değerleri coğrafik bölgeye bağlı olarak değişmektedir. Su sertliğinde katkısı olan en önemli parametreleriden birisi suda bulunan kalsiyum (Ca+2) miktarıdır. Metal toksisitesi suda bulunan iyonlardan etkilenebilmektedir. Bu çalışmada, bir tatlısu balığı olan Nil Çuprası (Oreochromis niloticus) farklı düzeylerde Ca+2 içeren sularda farklı bakır (Cu+2) derişimlerinin etkisine bırakılmıştır. Deneyler akut (3 gün, 0,3 μM Cu+2) ve kronik (30 gün, 0,03 μM Cu+2) olarak iki farklı süreçlerde yürütülmüştür. Bu süreçler sonunda, balıkların solungaç ve bağırsak dokusunda Na+/K+-ATPaz ve Mg+2-ATPaz aktivitleri, kas dokusunda Ca+2-ATPaz aktivitesi ve karaciğer dokusunda antioksidan enzim aktiviteleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hardness values of freshwater vary depending on geographical regions. One of the most important parameters that determine water hardness is the amount of calcium (Ca+2) in the water. Metal toxicity can be affected by ions present in water. In this study, the Nile fish (Oreochromis niloticus) were exposed to different copper (Cu+2) concentrations in differing Ca+2 levels. Experiments were carried out in two different durations: acute (3 days, 0.3 μM Cu+2) and chronic (30 days, 0.03 μM Cu+2). After these durations, Na+/K+-ATPase and Mg+2-ATPase activities in the gill and small intestine and Ca+2-ATPase activity in the muscle and antioxidant enzyme activities in the liver were measured.