Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik ve kültürler arası farklılıklar
Sustainability in family businesses and the effect of intercultural
  1. Tez No: 858265
  2. Yazar: ELİF KARTOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada sürdürülebilirliğin ve kültürlerarası farklılıkların aile şirketi yönetimi üzerindeki etkisini araştırmak için nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın odak noktası aile işletmelerinde sürdürülebilirlik uygulamaları, aile işletmelerinin özel dinamikleri ve kültürlerarası farklılıkların yönetim uygulamaları üzerindeki etkisinin derinlemesine anlaşılmasıdır. Çalışmanın başında aile işletmelerinde sürdürülebilirlik stratejilerinin uygulanma sürecini ve bu stratejilerin firma performansına etkisini literatüre dayalı olarak araştırılmaktadır. Aile şirketlerinin özel yapısı ve kültürel bağlamında sürdürülebilirlik uygulamalarının benimsenmesinin işletme stratejisini nasıl etkilediğini, bu bağlamda ne gibi fayda ve zorlukların ortaya çıktığı araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Ayrıca kültürlerarası farklılıkların aile şirketi yönetim süreçleri üzerindeki etkisi belirlenerek bu farklılıkların sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumu değerlendirilmektedir. Bu konuların karmaşıklığını anlamak için derinlemesine mülakat yöntemi ile kuruluşların karşılaştığı belirli zorlukları vurgulamak için nitel araştırma yöntemleri kullanılır. Bu çalışmanın sonuçları, sürdürülebilirlik ve kültürler arası farklılıkları ele alan aile işletmesi stratejileri geliştirmede yöneticilere yol gösterici olacak ve bu alanda gelecekte yapılacak araştırmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, qualitative research methods were used to investigate the impact of sustainability and intercultural differences on the management of family businesses. The focus of the research is on sustainability practices in family businesses, the specific dynamics of family businesses and a deeper understanding of the impact of intercultural differences on management practices. At the beginning of the study, the implementation process of sustainability strategies in family businesses and the impact of these strategies on business performance will be examined based on the literature. The aim of the study is to examine how the introduction of sustainability practices in the particular structure and cultural context of family businesses affects corporate strategy and what benefits and challenges arise in this context. In addition, the impact of intercultural differences on the management processes of family businesses will be identified and the compatibility of these differences with sustainability goals will be assessed. To understand the complexity of these issues, in-depth interviews will be conducted and qualitative research methods will be used to highlight the specific challenges faced by companies. The results of this study will assist managers in developing family business strategies that address sustainability and cross-cultural differences and will contribute to future research in this area.