Servikal disk hernili bireylerde servikal stabilizasyon egzersilerinin postür,endurans, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerine etkinliğinin karşılaştırılması:pilot randomize kontrollü çalışması
Comparison of the effectiveness of cervical stabilization exercise on posture, endurance, quality of life and sleep quality in individuals with cervical disc herni̇a: a pilot randomized controlled study
  1. Tez No: 858266
  2. Yazar: İREM YELBAY
  3. Danışmanlar: DR. DENİZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, servikal disk hernisi tanılı bireylerde standart tedavi protokolüne eklenen servikal stabilizasyon egzersizlerinin; postür, servikal endurans, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerine olan etkisinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 18-50 yaş aralığındaki 40 birey alındı. Kontrol grubuna (n=20) standart tedavi programı, deney grubuna (n=20) ise ek olarak servikal stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Program, 6 hafta, haftada 2 seans, seanslar 50 dakika olarak düzenlendi. Çalışmaya alınan bireylerin çalışma öncesi ve sonrası postürleri New York Postür Cetveli ile, servikal dayanıklılık Servikal Endurans Testi ile, yaşam kalitesi Short Form – 36 (SF-36) ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirilerek analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, cervical stabilization exercises added to the standard treatment protocol in individuals diagnosed with cervical disc herniation; It was aimed to compare its effects on posture, cervical endurance, quality of life and sleep quality. 40 individuals between the ages of 18-50 were included in the study. Standard treatment protocol was applied to the control group (n=20), and additional cervical stabilization exercises were applied to the experimental group (n=20). The study was planned for 6 weeks, 2 sessions per week, sessions of 50 minutes. Pre- and post-study postures of the individuals participating in the study were evaluated with the New York Posture Schedule, cervical endurance with the Cervical Endurance Test, quality of life with Short Form - 36 (SF-36), and sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). In the endurance test comparison, while there was no significant difference in left lateral flexion in the control group (p>0.05), a significant difference was found when the data of the experimental group was examined (p0.05), while a significant difference was found in all parameters in the experimental group data (p0.05), a significant difference was found in the experimental group data.