Toplu beslenme sistemlerindeki yöneticilerin liderlik türleri ve çalışanların algılama derecesi
Leadership types of managers in public nutrition systems and the degree of perception of employees
  1. Tez No: 858281
  2. Yazar: CEREN ALYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada toplu beslenme sistemlerindeki yöneticilerin liderlik türleri ve çalışanların algılama derecesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de toplu beslenme hizmeti veren şirket çalışanları oluşturmakta olup örneklem olarak ise İstanbul ilinde faaliyet göstermekte olan toplu beslenme hizmeti veren BigChefs şirketi çalışanları dahil edilmiştir. Çalışmaya 126'sı (%60) erkek, 84'ü (%40) kadın olmak üzere toplam 210 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanların yaşları 23-74 yıl arasında olup yaş ortalaması 40.08±9.84 yıldır. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların Çok Boyutlu Liderlik Ölçeği' nden elde ettikleri ortalama puanlar incelendiğinde araştırmanın gerçekleştirildiği toplu beslenme şirketindeki çalışanların karizmatik liderlik algısının diğerlerine göre daha yüksek, pasifize liderlik algısının daha düşük olduğu görülmüştür. Kadın katılımcıların karizmetik, entelektüel-destekleyici ve pasifize liderlik algılarının erkek katılımcılardan daha yüksek olduğu tespit edilmiş olmasına karşın cinsiyete göre algılanan liderlik stillerinde anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Yine çalışmamız sonucunda yaş ile çalışanların liderlik stilleri algıları arasında ilişki olmadığı görülmüştür (p>0.05). Medeni durumun algılanan liderlik stillerinde farklılığa neden olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Lisansüstü mezunu olan katılımcıların entelektüel destekleyici liderlik algısının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Günlük 9-11 saat çalışan katılımcıların karzmatik liderlik, entelektüel destekleyici liderlik ve pasifize liderlik algılarının günlük 12 saat ve üzeri çalışanlara göre daha yüksek, karma liderlik algısının ise daha düşük olduğu saptansa da liderlik algısının günlük çalışma süresine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür (p>0.05). 1 yıldan daha kısa süredir çalışanların karizmatik liderlik, entelektüel destekleyici liderlik algısının diğerlerinden daha yüksek, karma liderlik algısının daha düşük olduğu saptansa da gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür (p>0.05). Aylık gelir ile algılanan liderlik stili arasında ilişki saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the leadership types of managers in collective nutrition systems and the degree of perception of employees. The population of the study consists of the employees of the companies providing mass catering services in Turkey and the employees of the BigChefs company providing mass catering service operating in the province of Istanbul was included as a sample. A total of 210 people, 126 (60%) male and 84 (40%) female, were included in the study. The ages of the participants were between 23-74 years and the average age was 40.08±9.84 years. When the average scores obtained from the Multidimensional Leadership Scale of the participants included in the study were examined, it was seen that the charismatic leadership perception of the employees in the mass nutrition company where the research was carried out was higher and the passivised leadership perception was lower than the others. Although charismatic, intellectual-supportive and passivised leadership perceptions of female participants were found to be higher than male participants, no significant difference was found in perceived leadership styles according to gender (p>0.05). Again, as a result of our study, it was observed that there was no relationship between age and employees' perceptions of leadership styles (p>0.05). Marital status did not cause a difference in perceived leadership styles (p>0.05). Participants with postgraduate degrees had significantly higher perceptions of intellectual supportive leadership. Although it was found that the charismatic leadership, intellectual supportive leadership and pacifist leadership perceptions of the participants working 9-11 hours per day were higher and the mixed leadership perception was lower than those working 12 hours or more per day, it was seen that the leadership perception did not differ significantly according to the daily working time (p>0.05). Employees who have been working for less than 1 year have higher perception of charismatic leadership, intellectual supportive leadership and lower perception of mixed leadership, but the difference between the groups is not significant (p>0.05). There was no relationship between monthly income and perceived leadership style (p>0.05).