Bireylerde işitme sağlığı ve işitme kaybı farkındalığının araştırılması
Investigating hearing health and hearing loss awareness in individuals
- Tez No: 858293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: İşitme kaybı her zaman tedavi edilemeyen ve önlenemeyen bir hastalık değildir. Özellikle erken tanı ve zamanında müdahale ile çoğu işitme kayıpları önlenebilir niteliğe sahiptir. Bu nedenle toplum sağlığı açısından bireylerin işitme kaybı ve işitme sağlığı hakkındaki bilgi düzeylerinin istenen seviyede olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı bireylerin işitme sağlığı ve işitme kaybı farkındalık düzeylerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yaklaşımları arasında yer alan tarama modeli tercih edilmiştir. Ayrıca katılımcıların işitme sağlığı ve işitme kayıpları hakkındaki farkındalık düzeylerini belirlemek ve niceliksel olarak olgu ve olayların betimleyebilmek adına betimsel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında bireylerin işitme sağlığı ve işitme kaybı farkındalık düzeylerini belirlemek için araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak hazırlanan anket formundan yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan anket formunda yer alan sorular katılımcıların cinsiyetleri, yaşları ve eğitim durumları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada Ki-Kare analizi tercih edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın amacı doğrultusunda bireylerin işitme sağlığı ve işitme kaybı farkındalık düzeylerini belirmek için yapılan analizler doğrultusunda katılımcıların cinsiyetleri ve yaşları ile işitme sağlığı ve işitme kaybı farkındalık düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların eğitim durumları ile işitme sağlığı ve işitme kaybı farkındalık düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Sonuç: Yapılan araştırma kapsamında katılımcıların işitme sağlığı ve işitme kaybı farkındalık düzeylerinin kabul edilebilir seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda toplum sağlığı açısından oldukça önemli olan ve önlenebilir işitme kayıplarının önlenebilmesi açısından bireylerin yeteri düzeyde bilgiye sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hearing loss is not always an incurable and unpreventable condition. Particularly with early diagnosis and timely intervention, many instances of hearing loss can be preventable. Therefore, for public health reasons, individuals should possess a sufficient level of knowledge about hearing loss and hearing health. The purpose of this study is to determine the awareness levels of individuals regarding hearing health and hearing loss. Materials and Methods: A screening model, one of the quantitative research approaches, was chosen for this study. Additionally, a descriptive survey model was utilized to determine the awareness levels of participants about hearing health and hearing loss, aiming to quantitatively describe cases and events. A questionnaire prepared by the researcher based on a literature review was employed to assess individuals' awareness levels of hearing health and hearing loss. The questions in the survey form, which covered participants' gender, age, and educational status, were compared using Chi-square analysis. Results: In line with the objectives of the study, analyses conducted to determine the awareness levels of individuals regarding hearing health and hearing loss revealed a statistically significant difference based on participants' gender and age. However, no statistically significant difference was found between participants' educational levels and their awareness levels of hearing health and hearing loss. Conclusion: The study determined that participants' awareness levels of hearing health and hearing loss are at an acceptable level. In this context, it can be concluded that individuals possess an adequate level of knowledge, which is crucial for the prevention of preventable hearing losses, contributing to public health.