Işitme kaybı tanısı almış geriatrik bireylerde işitme kaybı sınıflandırılması ve odyolojik Weber testinde kullanılan saf seslerin pataloji yönünü doğru belirleme oranlarının araştırılması
Classification of hearing loss in geriatric individuals diagnosed with hearing loss and investigation of the accuracy rate of pure tones used in the audiological Weber test in determining the pathological aspect
- Tez No: 1007106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, işitme kaybı tanısı almış geriatrik bireylerde işitme kaybının türü, şiddeti ve odyolojik test sonuçlarını inceleyerek yaşlı nüfustaki işitme sağlığı profiline ışık tutmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya 66-88 yaş aralığında, yaş ortalaması 74,27 ± 5,27 olan toplam 100 geriatrik birey dahil edilmiştir. Katılımcıların %50'si kadın, %50'si erkek olup, her iki kulakta saf ses odyometrisi (hava ve kemik yolu), timpanometri, ko-nuşmayı ayırt etme testleri ve Weber testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sağ kulak hava yolu saf ses odyometri ortalaması 60,70 ± 14,41 dB iken sol kulakta 62,72 ± 15,78 dB olarak saptanmıştır. Kemik yolu değerleri ise sağ kulakta 50,36 ± 10,83 dB, sol kulakta 50,48 ± 10,07 dB olarak bulunmuştur. Weber testi sonuçlarında katılımcıların büyük çoğunluğunda ses lateralizasyonunun orta hatta olduğu gözlenmiştir; özellikle 500 Hz frekansında %46'sı sesin orta hatta lokalize edilmiştir. Yüksek frekanslarda lateralizasyon yönünde hafif değişimler kaydedilmiştir. Konuşmayı ayırt etme skorları sağ kulakta ortalama 58,74, sol kulakta 59,37 olup bireyler arasında geniş bir değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Timpanometri sonuçlarında her iki ku-lakta da en sık karşılaşılan tip Tip A (%37 sağ, %38 sol) olup, orta kulak fonksiyonlarının genelde korunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte Tip As, B ve C gibi patolojik timpanogram tipleri ve perfore kulak zarı da bazı bireylerde mevcuttur. İşitme kaybı pa-tolojileri açısından katılımcıların %86'sında koklear kaynaklı (sensörinöral) işitme kaybı, %11'inde ise bir kulakta koklear, diğer kulakta iletim bileşenli kayıplar saptanmıştır. Mikst tip işitme kaybı oranı %44, saf sensörinöral işitme kaybı oranı ise %56 olarak bu-lunmuştur. İşitme kaybı derecesi çoğunlukla orta düzeyde (%28) olup, hafif ve ileri dü-zeyde işitme kaybı da dikkat çekicidir. Cinsiyet açısından, kadın ve erkekler arasında hava ve kemik yolu işitme eşiklerinde, Weber testi lateralizasyonunda, konuşmayı ayırt etme skorlarında ve timpanometri sonuçlarında anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak mikst tip işitme kaybı erkeklerde anlamlı şekilde daha fazla saptanmıştır (p<0,05). Patoloji so-nuçları ile farklı frekanslardaki Weber testi lateralizasyonu arasında anlamlı ilişki göz-lenmemiştir. Geriatrik bireylerde işitme kaybı çoğunlukla sensörinöral kökenli olmakla birlikte, iletim bileşenli patolojiler ve mikst tip kayıplar da önemli orandadır. İşitme kaybının orta kulak fonksiyonlarıyla ilişkili olabileceği ve cinsiyetin işitme kaybının tipi üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Weber testi, lateralizasyon değerlendirmesinde sınırlı tanısal de-ğer taşımakta olup, kapsamlı odyolojik değerlendirmeler gereklidir. Bu bulgular, yaşlı bireylerde düzenli işitme taraması ve bireyselleştirilmiş rehabilitasyonun önemini vurgu-lamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the hearing health profile of the elderly population by examining the type and severity of hearing loss, and audiological test results in geriatric individuals diagnosed with hearing loss. The participants of the study were a total of 100 geriatric individuals aged 66-88, with a mean age of 74.27 ± 5.27. Participants were 50% female and 50% male. Pure-tone audiometry (air and bone conduction), tympano-metry, speech discrimination tests, and the Weber test were performed in both ears. The data obtained were statistically analyzed. The mean pure-tone audiometry in the right ear was 60.70 ± 14.41 dB, while in the left ear it was 62.72 ± 15.78 dB. Bone conduc-tion values were 50.36 ± 10.83 dB in the right ear and 50.48 ± 10.07 dB in the left ear. Weber test results showed that the majority of participants had midline lateralization of sound; specifically, at 500 Hz, 46% of the sounds were localized to the midline. Slight changes in lateralization were noted at higher frequencies. Speech discrimination scores averaged 58.74 in the right ear and 59.37 in the left ear, with a wide interindividual va-riability. Tympanometry results revealed that Type A was the most common type obser-ved in both ears (37% right, 38% left), indicating generally preserved middle ear func-tion. However, pathological tympanogram types such as Types As, B, and C, as well as perforated eardrums, were also present in some individuals. Regarding hearing loss pat-hologies, 86% of participants had cochlear (sensorineural) hearing loss, and 11% had cochlear loss in one ear and conductive loss in the other. The rate of mixed hearing loss was 44%, and the rate of pure sensorineural hearing loss was 56%. The degree of hea-ring loss is mostly moderate (28%), with mild to profound hearing loss also notable. No significant differences were found between men and women in terms of gender in air and bone conduction hearing thresholds, Weber test lateralization, speech discrimination scores, or tympanometry results. However, mixed hearing loss was significantly more common in men (p<0.05). No significant correlation was observed between pathology results and Weber test lateralization at different frequencies. In geriatric individuals, hearing loss is mostly sensorineural in origin, but conduc-tive pathologies and mixed-type losses are also significant. Hearing loss may be related to middle ear functions, and gender appears to influence the type of hearing loss. The Weber test has limited diagnostic value in assessing lateralization, and comprehensive audiological evaluations are necessary. These findings emphasize the importance of re-gular hearing screening and individualized rehabilitation in older individuals.