Load balancing and negative sequence reactive power compensation using three-phase modular multilevel converter
Üç-faz modüler çok seviye dönüştürücü kullanarak yük dengelemesi ve negatif sıralı reaktif güç kompanzasyonu
- Tez No: 858297
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde, dengeli ve dengesiz doğrusal olmayan yükler için şebeke tarafındaki harmonikleri ve negatif bileşen akımlarını bastıracak beş seviyeli modüler çok seviyeli bir dönüştürücü yapısı tasarlanmıştır. Tek fazlı bir dönüştürücünün DC bara gerilimini bölen kapasitörlerdeki gerilim dengesizliği matematiksel modele dahil edilmiş ve kontrol algoritmasında uygulanmıştır. Tek ve üç fazlı dönüştürücülerin kontrolörlerinde alt modül kapasitör gerilimleri ve faz kaydırmalı PWM (PS-PWM) üzerindeki sıralama algoritması kullanılmıştır. Faz kaydırmalı PWM ve sıralama algoritmaları iki paralel işlemci tarafından çalıştırılmıştır. Sıralama algoritması ile PS-PWM arasındaki gecikmenin telafi edilmesi için bir devre tasarlanmıştır. Sistemin kontrolünde, negatif sıralı akım bileşenlerini bastırmak ve aktif ve reaktif güçleri ayırmak için senkron hızda dönen referans düzlemi kullanılmıştır. Oransal rezonans (PR) kontrolörü reaktif güç kompanzasyonu ve harmoniklerin bastırılması için kullanılmıştır. Aktif ve reaktif güçler, yük sınırlama ve harmonik akımın ortadan kaldırılması için kapalı çevrim kontrolörü tarafından kontrol edilmiştir. Tek ve üç fazlı dönüştürücüler üzerinde geliştirilen matematiksel model, paralel çalışan iki adet TMS320F28337 mikro kontrolörü kullanılarak laboratuvarda uygulanmıştır. Tüm sistemin simülasyonu Matlab/Simulink kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a five-level modular multilevel converter structure has been designed to suppress the harmonics and negative sequence currents at the grid side for balanced and unbalanced non-linear loads. The voltage imbalance on the capacitors dividing the DC link voltage of a single-phase converter is included in the mathematical model and implemented in the control algorithm. The sorting algorithm on the submodule capacitor voltages and phase shifted PWM (PS-PWM) are used in the controllers of single and three-phase converters. The phase shifted PWM and the sorting algorithms are run by two parallel processors. A Hardware circuit is designed for delay compensation between the sorting algorithm and the (PS-PWM). In the control of the system, a synchronous rotating reference frame is used to suppress negative sequence current components and decouple real and reactive powers. The proportional resonance (PR) controller is used for reactive power compensation and suppression of harmonics. The real and reactive powers are controlled by a closed loop controller for load balancing and harmonic current elimination. The developed mathematical model on the single- and three-phase converters has been implemented in the laboratory by using two TMS320F28337 microcontrollers working in parallel processing. The simulation of entire system is carried out by using the Matlab/Simulink.