Bazı tiyobarbitürik asit ligandlarının kristalografik ve kuantum mekaniksel incelemeleri
Crystallographic and quantum mechanical investigations of some thiobarbituric acid ligands
  1. Tez No: 858296
  2. Yazar: BÜŞRA EMEKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL SEVİNÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması kapsamında 5-(2,6-dimetilfenilamino) metilen-1,3-dietil-2- tiyobarbitürik asit (C17H21N3O2S), 5-(t-bütilamino)metilden- 1,3-dietil-2- tiyobarbitürik asit (C13H21N3O2S) bileşiklerinin kristal yapıları X-ışını kristali yöntemi ile açıklanmıştır. X-ışını verileri ile ortaya çıkan yapı daha ayrıntılı hesaplamalar için kuantum mekaniksel yöntemlerden olan DFT (Density Functional Theory) yani Yoğunluk Fonksiyonel Kuramı kullanılarak hesaplanmıştır. Her iki bileşik için YFK hesaplamalarında Becke'nin üç parametreli hibrit değiş-tokuş korelasyon fonksiyoneli B3LYP, baz seti olarak da 6- 31G (d, p) kullanılmıştır. Moleküler orbitalleri belirlenmiş ve bu moleküler orbitallerden en yüksek enerjili dolu orbital (HOMO) ve en düşük enerjili boş orbital (LUMO) orbitallerinin enerji farkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, The crystal structures of the compounds 5-(2,6-dimethylphenylamino) methylene-1,3-diethyl-2-thiobarbituric acid (C17H21N3O2S), and 5-(t-butylamino)methyldene-1,3-diethyl-2-thiobarbituric acid (C13H21N3O2S) were examined by single crystal X-ray crystallography. The structures revealed by X-ray data were calculated using DFT (Density Functional Theory), one of the quantum mechanical methods, for more detailed calculations. In the DFT calculations for both compounds, Becke's three-parameter hybrid exchange correlation functional B3LYP and via the basis set of 6-31G (d, p) were used. Molecular orbitals were determined and the energy differences of the highest energy occupied molecular orbitals (HOMO) and the lowest unoccupied molecular orbitals (LUMO) were examined.