Spor bilimleri öğrencilerinin bilgi okuryazarlığı ile problem çözme düzeylerinin incelenmesi
Examination of sports science students' levels of information literacy and problem solving
- Tez No: 858309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Spor Bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin, bilgi okuryazarlığı ile problem çözme düzeylerini incelemektir. Araştırmanın evrenini TRA2 bölgesinde (Kars, Iğdır, Ağrı) spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise araştırmamıza katılan toplam 420 (260 kadın, 160 erkek) öğrenci oluşturmuştur. Veriler kişisel bilgi formu, Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri kullanılarak elde edilmiştir. Bu araştırmanın verileri IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın katılımcılara ait demografik verileri için frekans ve yüzdelik tabloları oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında kullanılan Problem Çözme Becerileri Algısı Ölçeği ve Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği'ne ait güvenilirlik analizi için Cronbach's Alpha (α) katsayısı referans olarak kabul edilmiştir. Ölçeklere ait verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın ölçeklerine ait tanımlayıcı istatistikleri içeren aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler için özelleştirilmiş tablolar oluşturulmuştur. Araştırma hipotezlerinin test edilebilmesi amacıyla farklılık analizleri için iki kategoriden oluşan değişkenlere Bağımsız Örneklem T-Test (Independent Samples T-Test), ikiden fazla kategoriye sahip değişkenlere Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmış ve sürekli değişkenler arasındaki ilişkinin incelenebilmesi amacıyla da Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı (Pearson's r) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the information literacy and problem solving levels of the students studying at the Faculty of Sport Sciences. The population of the study consisted of students studying at the faculty of sports sciences in the TRA2 region (Kars, Iğdır, Ağrı), and the sample consisted of a total of 420 (260 female, 160 male) students participating in our research. The data were obtained using the personal information form, the Information Literacy Scale, and the Problem Solving Inventory. The data of this research were analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 program. Frequency and percentage tables were created for the demographic data of the participants of the study. Cronbach's Alpha (α) coefficient was accepted as a reference for the reliability analysis of the Problem Solving Skills Perception Scale and Information Literacy Scale used within the scope of the research. Whether the data of the scales were suitable for normal distribution was examined through skewness and kurtosis values. Customized tables were created for the arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum values, which include descriptive statistics for the scales of the research. In order to test the research hypotheses, Independent Samples T-Test (Independent Samples T-Test) was applied to the variables consisting of two categories for difference analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied to the variables with more than two categories, and Pearson Product-Moment Correlation was applied to examine the relationship between continuous variables. Coefficient (Pearson's r) was used.