Boyun ağrısı olan kişilerde kayropraktik tedavi ve mulligan mobilizasyon tekniğinin kıyaslanması
A comparison of chiropractic treatment and mulligan mobility technique in people with neck pain
- Tez No: 858310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı boyun ağrısı olan kişilerde Kayropraktik tedavi ve Mulligan mobilizasyon tekniğinin etkinliğinin araştırılması ve tedavilerin birbirine üstünlüklerinin kıyaslanmasıdır. Yaşları 24-62 yaş arası 36 (20 erkek 16 kadın) katılımcı randomize 3 gruba ayrılmıştır. Katılımcılara tedaviye başlamadan önce Numerik Analog Skala (NAS), Kophenag Boyun Fonksiyon Engellilik Skalası (CNFDS), Beck Depresyon Ölçeği (BDS) ve servikal hareket açıklıkları testleri yapılmıştır. Üç gruba da ev egzersiz programı verilmiştir. Birinci gruba haftada iki sefer kayropraktik manipülasyon (HVLA), ikinci gruba haftada iki sefer Mulligan mobilizasyon teknikleri (NAGS, SNAGS) uygulanmıştır. Üçüncü grup ise sadece ev egzersiz programını uygulamıştır. İki hafta ve dört hafta sonunda aynı testler tekrar yapılıp sonuçlar kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of chiropractic treatment and Mulligan mobilization technique in people with neck pain and to compare the superiority of the treatments. Thirty-six participants (20 males and 16 females) aged 24-62 years were randomly divided into 3 groups. Numerical Analog Scale (NAS), Kophenag Neck Function Disability Scale (CNFDS), Beck Depression Scale (BDS) and cervical range of motion tests were performed before starting the treatment. A home exercise program was given to all three groups. The first group received chiropractic manipulation (HVLA) twice a week and the second group received Mulligan mobilization techniques (NAGS, SNAGS) twice a week. The third group followed a home exercise program only. Two weeks and four weeks later, the same tests were performed again and the results were recorded.