Distal radius uç kırığı sonrası erken dönemde uygulanan yapılandırılmış miyofasyal zincir egzersiz eğitiminin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of structured myofacial chain exercise training applied in the early period after distal radius fracture
- Tez No: 858317
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı; izole distal radius uç kırığı (DRUK) sonrası açık redüksiyon internal fiksasyon volar plak cerrahisi gerçekleştirilen olgularda, erken dönemde yapılandırılmış miyofasyal zincir egzersiz eğitiminin kavrama kuvveti, ağrı, fonksiyonellik ve propriosepsiyon üzerindeki etkinliğinin, el bileği egzersiz eğitimi ile karşılaştırılmasıdır. Post-op 4.-6. haftalar arasındaki, 20 olgu El Bileği Egzersizleri Eğitimi Grubu (EBG) (4 Kadın, 6 Erkek; 48,0 yaş) ve Yapılandırılmış Miyofasyal Zincir Egzersizleri Eğitimi Grubu (MZG) (6 Kadın, 4 Erkek, 53,50 yaş) olarak randomize şekilde iki gruba ayrıldı. Sağlıklı 14 birey müdahalesiz Kontrol Grubu (KG)'nu (7 Kadın, 7 Erkek; 20,0 yaş) oluşturdu. Çalışma öncesi ve sonrası değerlendirmelerde; Quick DASH Skoru, Visuel Analog Skala, El Fonksiyonel İndeksi (HFI), Michigan El Sonuç Anketi, Eklem Hareket Açıklığı Ölçüm Testi, El Kavrama Kuvveti Ölçüm Testi, Çimdik Kavrama Kuvveti Ölçüm Testi ve Purdue Pegboard Testi (PPT) kullanıldı. Egzersiz grupları; haftada 4 gün ve günde 1 seans, 8 seans fizyoterapist süpervizyonlu senkron telerehabilitasyon, 8 seans ev programı şeklinde 16 seans tamamladı. Verilerin analizinde nonparametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of early structured myofascial chain exercise training on grip strength, pain, functionality and proprioception with wrist exercise training in cases where open reduction internal fixation volar plate surgery was performed after isolated distal Radius fracture (DRF). Between the 4th and 6th weeks post-op, 20 cases were included in the Wrist Exercises Training Group (WTG) (4 Female, 6 Male; 48.0 years), and the Structured Myofascial Chain Exercises Training Group (MCG) (6 Female, 4 Male, 53.50 years, 24.20). 14 healthy individuals constituted the non-intervention Control Group (CG) (7 Female, 7 Male; 20.0 years old). In pre- and post-study evaluations; Quick DASH Score, Visual Analog Scale, Hand Functional Index (HFI), Michigan Hand Outcome Questionnaire, Joint Range of Motion Measurement Test, Hand Grip Strength Measurement Test, Pinch Grip Strength Measurement Test and Purdue Pegboard Test (PPT) were used. Nonparametric tests were used to analyze the data.