Kalp yetmezliği hastalarında Akdeniz diyetine uyum ile besin desteği kullanma sıklığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adherence to the Mediterranean diet and the frequency of nutritional supplement use in heart failure patients
  1. Tez No: 858316
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kalp yetmezliği, bozulmuş miyokard performansı, dolaşım yetmezliği ve konjesyona sebep olan kardiyovasküler ve renal sistemlerin ilerleyici uyumsuz nörohormonal aktivasyonu ile karakterize bir klinik sendromdur. Bu araştırma, Nisan- Haziran 2023 tarihinde kardiyoloji yatan hasta servislerinde kalp yetmezliği tanısıyla tedavi altında olan hastalarda Akdeniz diyetine uyum ile besin desteği kullanım sıklığı arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. 43'ü erkek 22'si kadın olmak üzere 18-80 yaş arası (ortalama yaş: 62.66±13.55 yıl) toplam 65 hasta ile Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Anket formu ile hastaların demografik ve antropometrik özellikleri, başka kronik hastalık varlığı gibi sağlık verileri, besin tüketim kaydı ve Akdeniz diyetine uyum ölçeği (MEDAS) ile Akdeniz diyetine uyumları yüz yüze görüşme tekniği uygulanarak elde edilmiştir. Kadınların C vitamini ve çinko karşılama yüzdeleri erkeklerden fazla bulunmuştur. Çalışmaya katılan kadın ve erkek katılımcıların büyük çoğunluğu fazla ağırlıklı veya obezdir. Katılımcıların %29.2'si besin destek ürünlerinden herhangi birisini kullandığı bulunmuştur. Katılımcıların Akdeniz diyetine uyumları orta düzeyde uyumlu olarak bulunmuştur. Kadın katılımcıların Akdeniz diyeti skoru 6.77±1.19; erkek katılımcıların ise 6.67±1.57 olarak bulunmuş olup Akdeniz diyetine uyum ile herhangi bir besin destek ürünü kullanımı arasında bir ilişki bulunmamıştır. Kadın katılımcıların Akdeniz diyeti skoru ile çoklu doymamış yağ asit alımı arasında negatif; erkek katılımcıların ise Akdeniz diyeti skoru ile A vitamini, karoten ve C vitamini alımı ile negatif korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Heart failure is a clinical syndrome characterised by progressive maladaptive neurohormonal activation of the cardiovascular and renal systems leading to impaired myocardial performance, circulatory failure and congestion. This study was conducted in Koşuyolu Yüksek İhtisas Training and Research Hospital in April-June 2023 with a total of 65 patients aged 18-80 years (mean age: 62.66±13.55 years), 43 males and 22 females, to determine the relationship between adherence to the Mediterranean diet and the frequency of nutritional supplement use in patients with heart failure in cardiology inpatient services. Demographic and anthropometric characteristics of the patients, health data such as the presence of other chronic diseases, food consumption records and their compliance with the Mediterranean diet using the Mediterranean diet adaptation scale (MEDAS) were obtained by face-to-face interview technique. The percentages of vitamin C and zinc intake were higher in women than in men. The majority of male and female participants were overweight or obese. It was found that 29.2% of the participants used any of the nutritional supplements. The compliance of the participants with the Mediterranean diet was found to be moderately compliant. The Mediterranean diet score of female participants was found to be 6.77±1.19 and 6.67±1.57 for male participants, and no relationship was found between compliance with the Mediterranean diet and the use of any nutritional supplement. A negative correlation was found between the Mediterranean diet score and polyunsaturated fatty acid intake in female participants, and a negative correlation was found between Mediterranean diet score and vitamin A, carotene and vitamin C intake in male participants.