Kadınların çevrim içi tekstil alışverişinin ve karşılaştıkları sorunların araştırılması
A study on investigation of women's online shopping behavior and size standardization
  1. Tez No: 858318
  2. Yazar: DİLŞAD GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma, kadınların çevrim içi alışveriş alışkanlıklarını ve beden standardizasyonunun bu alışkanlıklar üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında öncelikle 100 gönüllü sosyal medya kullanıcısını kapsayan bir ön çalışma yapılmıştır ve katılımcıların %98'inin aktif sosyal medya kullanıcısı olması, çalışmanın güvenilirliğini arttırmaktadır. Ön çalışma ile influencer (etkileyici) etki oranı ortaya koyulmuş ardından yalnızca kadın katılımcıları esas alan daha kapsamlı bir çalışma yapılmış ve çevrim içi alışveriş davranışları incelenmiştir. Yapılan kapsamlı çalışma neticesinde katılımcılar, çoğunlukla tekstil ürünlerini tercih ederken, beden uyumsuzluğunu önemli bir sorun olarak belirtilmiştir. Sonuç olarak, yaş, gelir düzeyi ve eğitim seviyesinin çevrim içi alışveriş ve beden standardizasyonu üzerindeki etkileri, bu çalışmanın temel bulguları arasındadır. Bu sonuçlar, çevrim içi alışveriş stratejilerinin geliştirilmesi ve kadın tüketicilerin ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması için önemli bir kaynak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study assesses women's online shopping capacities and the impact of size standardization on these capacities. The research was based on a preliminary study involving 100 volunteer social media users, and 98% of the users being active social media users increases their earnings. Preliminary study results revealed impressive domains, a more comprehensive study was conducted based solely on female transfers, and it was where online shopping took place. During the regular study process, while many textile products were preferred, size incompatibility was stated as an important problem. As a result, the effects of age, income level and education level on online shopping and size standardization contain the main part of this information. These results provide an important resource for developing online shopping strategies and better meeting the needs of women consumers