Sabit mıknatıslı senkron makinelerde endüktans değişiminin analizi
Analysis of inductance variation in permanent magnet synchronous machines
  1. Tez No: 858319
  2. Yazar: DUYGU TÜRKDEMİR GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sabit mıknatıslı senkron makineler (SMSM), güç yoğunluğundaki artış, verimlilik beklentileri ve benzeri talepler nedeniyle birçok endüstriyel uygulamada geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu makinelerin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi ve yüksek performanslı kontrolcü tasarımı için makine parametrelerinin doğru bir şekilde belirlenmesi son derece kritiktir. Özellikle d ve q ekseni endüktansları, SMSM'nin geçici ve kararlı durum analizleri ile kontrolünde önemli bir rol oynar. Endüktans değerlerini teorik olarak hesaplamak için birçok yöntem geliştirilmiş olmasına rağmen, endüktans değerlerinin uygulamada değişkenlik göstermesi nedeniyle ölçüm zorlukları ortaya çıkmaktadır. Bu durum, parametrelerin doğru bir şekilde ölçülmesi için yeni yöntemlere olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu çalışma, SMSM'lerde kullanılan bazı endüktans ölçme yöntemlerini incelemekte ve endüktanstaki değişimler için bir ölçüm yöntemi geliştirmektedir. Bu çalışmadaki endüktans ölçme yönteminin SMSM için uygunluğu, hassasiyeti ve doğruluğu kapsamlı bir şekilde değerlendirilmekte ve ele alınmaktadır. Bu ayrıntılı analiz, SMSM'lerin optimize edilmesi ve kontrol stratejilerinin geliştirilmesi açısından önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca, mevcut endüktans ölçme yöntemlerine detaylı bir bakış sunarak, gelecekteki çalışmalar ve araştırmalar için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Synchronous permanent magnet machines (PMSMs) have found wide application in various industrial settings due to the increased power density, efficiency expectations, and similar demands. It is crucial to comprehensively analyze these machines and accurately determine machine parameters for the design of high-performance controllers. Particularly, the d and q-axis inductances play a significant role in the transient and steady-state analysis as well as control of PMSMs. While various methods have been developed to theoretically calculate inductance values, challenges in measurement arise due to the variability of inductance values in practical applications. This highlights the need for new methods to accurately measure parameters. This study examines some inductance measurement methods used in PMSMs and develops a measurement method for capturing changes in inductance. The suitability, precision, and accuracy of the inductance measurement method in this study for PMSMs are comprehensively evaluated and addressed. This detailed analysis contributes significantly to the optimization of PMSMs and the development of control strategies. Additionally, by offering a critical perspective on existing inductance measurement methods, it establishes a foundation for future research and improvements.