Determination of MTHFR gene polymorphism in COVID-19 patients
COVID-19 hastalarında MTHFR gen polı̇morfı̇zmı̇nı̇n belı̇rlenmesı̇
  1. Tez No: 858335
  2. Yazar: DILER GABRAEL SAADI SAADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Covid-19 pandemisi, koronavirüs soyuna yeni dahil olan SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklanan olağanüstü bulaşıcı bir hastalığı ifade etmektedir. İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan şehrinde tespit edilmiştir. Bu hastalığın uluslararası sınırlar arasında hızla yayılması, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Mart 2020'de bu hastalığı resmen küresel bir pandemi olarak ilan etmesine yol açmıştır. Bu akademik araştırma kapsamında temel amacımız, COVID-19'dan etkilenen bireylerde metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) geni C677T'deki genetik varyasyonların etkilerini incelemekti. Tokat Devlet Hastanesi'nden 99 Covid-19 hastası ve 41 sağlıklı kontrol olmak üzere 140 katılımcıdan oluşan bir kohort temin edilmiş, daha sonra Tıp Fakültesi'ne nakledilmiş ve Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı laboratuvar tesislerinde kapsamlı analizlere tabi tutulmuştur. Araştırma prosedürleri, Polimeraz Zincir Reaksiyonu-Restriksiyon Parça Uzunluğu Polimorfizmi (PCR-RFLP) teknikleri de dahil olmak üzere bir dizi metodolojinin kullanıldığı DNA izolasyonunu içermektedir. Elde edilen sonuçlar daha sonra Jel Elektroforezi ile görselleştirilerek genetik varyantların tanımlanması kolaylaştırılmıştır. Bu analitik çabanın birincil amacı, Metilentetrahidrofolat Redüktaz (MTHFR) geni C/T polimorfizmi (rs1801133) ile Covid-19 belirtilerinin şiddeti arasındaki potansiyel korelasyonları 0,05'ten küçük bir p-değeri ile ayırt etmekti. Sonuçlarımızın belirgin bir oranı, tam olarak %42,86'sı, Kontrol grubu ile hastalar arasında ve Türk toplumundaki hafif ve yatan vakalar arasındaki genotip karşılaştırmalarında istatistiksel anlamlılık göstermiştir. Bu ilgili genotip karşılaştırmaları için hesaplanan p-değerleri 0.0154, 0.0222 ve 0.0204'tür.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic denotes an exceptionally transmissible illness originating from the SARS-CoV-2 virus, a recent inclusion within the coronavirus lineage. It was first identified in December 2019 in Wuhan, a city located in the Hubei province of China. The rapid spread of this illness across international borders led the World Health Organization (WHO) to officially declare it a global pandemic in March 2020. In the scope of this academic research endeavor, our main objective was to examine the effects of genetic variations within the methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) gene C677T in individuals affected by COVID-19. A cohort comprising 140 participants including 99 Covid-19 patients and 41 healthy control was procured from Tokat Government Hospital, subsequently transported to the Faculty of Medicine, and subjected to comprehensive analysis within the laboratory facilities of the Department of Medical Biology. The investigative procedures involved DNA isolation, employing a series of methodologies, including Polymerase Chain Reaction-Restriction Fragment Length Polymorphism (PCR-RFLP) techniques. The obtained results were subsequently visualized through Gel Electrophoresis, facilitating the identification of genetic variants. The primary objective of this analytical endeavor was to discern potential correlations between the Methylenetetrahydrofolate Reductase (MTHFR) gene C/T polymorphism (rs1801133) with the severity of Covid-19 manifestations with a p-value less than 0.05. Significantly, a discernible proportion of our results, precisely 42.86%, demonstrated statistical significance in the comparisons of genotypes between the Control group and patients, as well as between mild and inpatient cases in Turkish population. The calculated p-values for these respective genotype comparisons were 0.0154, 0.0222, and 0.0204.