'NSN' donör atom taşıyan imin ve metal komplekslerinin sentezi ve yapısal incelenmesi
Synthesis and structural investigation of imine and metal complexes carrying 'NSN' donor atoms
  1. Tez No: 858342
  2. Yazar: ABDÜLHAMİD ELHAC HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Heterosiklik bileşiklerden Tiyofen ve tiyadiazol halkalı ligandlar ve bunların metal kompleksleri önemli ölçüde biyolojik aktivite göstermeleri nedeniyle bu alandaki çalışmalara daha fazla ilgi duyulmasına olanak sağlamıştır. Bu tez çalışması, tiyofen halkalı bir Schiff bazı ve bu ligandın 1. sıra bazı geçiş metal komplekslerinin sentezini ve yapılarının aydınlatılmasını içermektedir. Ligand olarak kullanılacak bileşik, tiyofen-2,5-dikarbaldehid ile 5-amino-1,3,4-tiyadiazol-2-tiyol'un tepkimesinden sentezlenmiştir. Sentezlenen 5,5'-(((1E,1'E)-tiyofen-2,5- diilbis(metanililiden)) bis(azaniliden)) bis(1,3,4-tiyadiazol-2-tiyol) bileşiğinin yapı aydınlatılması, NMR, FT-IR, UV-Vis, elementel analiz (CHNS), erime noktası gibi spektroskopik ve analitik tekniklerle gerçekleştirilmiştir. Ligandın, Cu(II) Ni(II) ve Co(II) asetat tuzları ile 1/1 stokiyometrik tepkimesinden (MLX2) yapısında kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin yapısal aydınlatılması; FT- IR, UV-Vis, Elementel Analiz (CHNS), elektrolit iletkenlik, manyetik duyarlık testleri gibi spektroskopik ve analitik tekniklerle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thiophene and thiadiazole ring ligands from heterocyclic compounds and their metal complexes have shown significant biological activity, thus attracting more attention to studies in this field. This thesis involves the synthesis and elucidation of the structures of a Schiff base with a thiophene ring and the 1st row base transition metal complexes of this ligand. The compound to be used as a ligand was synthesized from the reaction of thiophene-2,5-dicarbaldehyde and 5-amino-1,3,4-thiadiazole-2-thiol. Structure elucidation of the synthesized 5,5'-(((1E,1'E)-thiophene-2,5- diylbis(methanylidene)) bis(azanilidene)) bis(1,3,4-thiadiazole-2-thiol) compound, It was carried out with spectroscopic and analytical techniques such as NMR, FT-IR, UV-Vis, elemental analysis (CHNS), melting point. Complexes of the ligand in the structure of 1/1 stoichiometric reaction (MLX2) with Cu(II), Ni(II) and Co(II) acetate salts were synthesized. Structural elucidation of synthesized complexes; It was carried out with spectroscopic and analytical techniques such as FT-IR, UV-Vis, Elemental Analysis (CHNS), electrolyte conductivity and magnetic susceptibility tests.