Kilise korosunda ilahi söyleyen bireylerin ses özelliklerinin incelenmesi
Examining the vocal characteristics of individuals singing in the church choir
  1. Tez No: 858343
  2. Yazar: MARİA VİKTORİA KURTARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURİ ELGÖRMÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FENİSE SELİN KARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kurtaran, M. (2022). Kilise Korosunda İlahi Söyleyen Bireylerin Ses Özelliklerinin İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Anabilim Dalı, İstanbul. Çalışma kapsamında temel amaç kilise korosunda ilahi söyleyen bireylerin ses önceliklerinin belirlenmesidir. Bununla birlikte ses eğitimi alıp kilise korosunda ilahi söyleyen bireyler, ses eğitimi almayıp kilise korosunda ilahi söyleyen bireyler ve gönüllü bireyler olmak üzere oluşturulan üç grubun ses özelliklerinin karşılaştırılması da araştırmanın temel amaçlarındandır. Son olarak demografik özelliklere bağlı olarak bireylerin ses özelliklerinin farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi de araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemlerinden olan nedensel – karşılaştırma modeli tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında 45 kişiye ulaşılmıştır.Katılımcıların yaşları 15 ile 70 yaş arasında değişkenlik göstermektedir. Cinsiyet dağılımı ise 26 kadın, 19 erkek şeklindedir. Eğitimli grubun ve eğitimsiz grubun %53,3'ü kadın (8) iken %47,7'si (7) erkektir. Gönüllü grubun ise %66,6'si (10) kadın, %33,3'ü (5) erkektir. Eğitimli grubun yaş ortalaması 42.73 iken standart sapması 13.54'dür. Eğitimsiz grubun yaş ortalaması 32.93, standart sapması ise 10.2 iken gönüllü grubun yaş ortalaması 38.4, standart sapması 7.66'dır. Yapılan analizler doğrultusunda cinsiyet değişkeni bakımından (p=0.802), yaş değişkeni bakımından (p=0.054), sigara alkol kullanımı değişkeni bakımından (p=0.601 ve p=0.816), ameliyat olma değişkeni bakımından (p=0.601), şikayet değişkeni bakımından (p=0.420), alerji varlığı bakımından (p=0.816), s/z ölçümleri değişkeni bakımından (p=0.760) ve V-RQOL değişkeni bakımından (p=0.840) istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda çalışma öncesinde ön görüldüğü üzere cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, alkol kullanımı ve sağlık durumu gibi demografik değişkenlerin bireylerin ses düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa yol açmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte VSHI ve MFS gibi daha spesifik değerlerin ses üzerindeki etkilerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kurtaran, M . (2022). Examining the Vocal Characteristics of Individuals Singing in the Church Choir. Master's, İstanbul Atlas University Postgraduate Education Institute,, Department, İstanbul. The main purpose of the study is to determine the vocal priorities of individuals singing hymns in the church choir. In addition, one of the main objectives of the research is to compare the vocal characteristics of three groups: individuals who have received voice training and sing in the church choir, individuals who have not received voice training but sing in the church choir, and volunteer individuals. Finally, another aim of the research is to determine whether individuals' voice characteristics differ depending on demographic characteristics. The causal-comparative model, which is one of the quantitative research methods, was preferred as the research model. Within the scope of the research, 45 people were reached. The ages of the participants vary between 15 and 70 years. Gender distribution is 26 women, 19 men. While 53.3% of the educated group and the uneducated group are women (8), 47.7% (7) are men. Of the volunteer group, 66.6% (10) are women and 33.3% (5) are men. While the average age of the educated group is 42.73, its standard deviation is 13.54. While the mean age of the uneducated group is 32.93 and the standard deviation is 10.2, the mean age of the volunteer group is 38.4 and the standard deviation is 7.66. In line with the analyses, in terms of gender variable (p=0.802), in terms of age variable (p=0.054), in terms of smoking and alcohol use variable (p=0.601 and p=0.816), in terms of surgery variable (p=0.601), in terms of complaint variable. It was determined that there was no statistically significant difference in terms of (p = 0.420), presence of allergy (p = 0.816), s/z measurement variable (p = 0.760) and V-RQOL variable (p = 0.840). As a result of the examinations, it was determined that demographic variables such as gender, age, smoking, alcohol use and health status did not cause a statistically significant difference in the voice levels of individuals, as predicted before the study. However, it has been determined that more specific values such as VSHI and MFS have higher effects on the sound.