Polikistik over sendromlu kadınlarda farklı diyet programlarının antropometrik parametreler üzerine etkisi ve diyete uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of di̇fferent diet programs on anthropometric parameters and di̇et satisfaction scale in women with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 858345
  2. Yazar: HEDİYE ŞULE CEZLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), kadınlarda menstrual disfonksiyon, üreme problemleri ile obezite, metabolik hastalıklar ve jinekolojik kanser riskini artıran endokrin bozukluktur. Bu çalışma, PKOS tanısı konmuş kadınlarda, kontrol grubu ile standart ve aralıklı oruç diyet tedavilerinin antropometrik parametreler ve diyet uyumları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya, 18-45 yaş aralığındaki, dahil edilme kriterlerine uygun 33 gönüllü birey katılmıştır. Katılımcılar standart diyet (n=11), aralıklı oruç (n=11) ve beslenmesine müdahalesiz (n=11) olmak üzere 3 gruba randomize edilmiş ve 8 hafta boyunca takip edilmişlerdir. Antropometrik ölçümler ve diyet tüketimleri başlangıç, 2.hafta, 4.hafta, 6.hafta ve 8.haftada olmak üzere 4 kez değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, standart ve aralıklı oruç diyet gruplarında, müdahale sonrası beden kütle indeksi, vücut yağı, yağ oranı, vücut yağ kütlesi, yağsız vücut kütlesi, bel, kalça, üst orta kol, göğüs ve boyun çevreleri ile bel/kalça oranlarında anlamlı düşüşler gözlemlenmiştir. Kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Başlangıç ile son görüşme zamanlarında enerji alımı ortalama değerleri karşılaştırıldığında, standart diyet grubunda başlangıçtan sona doğru -469,73 ± 464,14 kcal; aralıklı oruç diyet grubunda -999,28 ± 393,04 kcal azalma kaydedilmiştir. Vücut ağırlığı ortalama değerlerinde, standart diyet grubunda -4,44±3,45 kg; aralıklı oruç diyetinde ise -5,75 ± 3,76 kg düşüş gözlemlenmiştir. Yağ kütlesi açısından, standart diyet grubunda -4,84 ± 5,04 kg; aralıklı oruç diyetinde ise -4,47 ± 3,17 kg azalma gözlenmiştir. Sonuçlar, PKOS hastalarında standart ve aralıklı oruç diyetlerinin antropometrik parametreler ve diyet uyumları üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir. Ancak, her iki grupta benzer derecede antropometrik ölçüm azalmasına rağmen, aralıklı oruç diyetinde enerji alımının daha az olması uzun dönemde besin ögeleri yetersizliğine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrine disorder in women that involves menstrual dysfunction, reproductive problems, as well as an increased risk of obesity, metabolic diseases, and gynecological cancers. This study aimed to determine the effects of standard diet, intermittent fasting diet, and no dietary intervention (control group) on anthropometric parameters and diet satisfaction in women diagnosed with polycystic ovary syndrome (PCOS). A total of 33 individuals aged between18 and 45 who met the inclusion criteria were included in the study. Participants were randomly assigned to three groups: standard diet (n=11), intermittent fasting (n=11), and no dietary intervention (n=11), and they were followed for 8 weeks. Anthropometric measurements and dietary intake were evaluated at four different times: baseline, 2nd week, 4th week, 6th week, and 8th week. According to the study results, significant decreases were observed in BMI, body fat, fat percentage, body fat mass, lean body mass, waist circumference, hip circumference, upper mid-arm circumference, chest circumference, and waist/hip ratios after the intervention in both the standard diet and intermittent fasting diet groups. No statistically significant differences were found in the control group. When comparing average energy intake values between the start and the final visit, a decrease of -469.73 ± 464.14 cal was observed in the standard diet group, and -999.28 ± 393.04 cal in the intermittent fasting diet group. Average values for body weight showed a decrease of -4.44 ± 3.45 kg in the standard diet group and -5.75 ± 3.76 kg in the intermittent fasting diet group. Regarding fat mass, a decrease of -4.84 ± 5.04 kg was observed in the standard diet group, and -4.47 ± 3.17 kg in the intermittent fasting diet group. The results indicate that both standard and intermittent fasting diets may have positive effects on anthropometric parameters and dietary compliance in PCOS patients. However, despite similar decreases in anthropometric measurements in both groups, the lower energy intake in the intermittent fasting diet may lead to nutrient inadequacy in the long term.