Ventrikül destek cihazı uygulanan hastalara bakım veren kardiyovasküler cerrahi hemşirelerinin yetkinliklerinin belirlenmesi
Determining the competencies of cardiovascular surgery nurses caring for patients with ventricular assist devices
  1. Tez No: 858344
  2. Yazar: MELİKE KULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDANUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kalp yetmezliği olan hasta sayısının giderek artması ve kalp transplantasyonu için donör sayılarının az olması nedeniyle ventrikül destek cihazı uygulamaları artış göstermiştir. Ventrikül destek cihazı uygulan hastaların kapsamlı ve özelleştirilmiş bir bakım gerektirmesi, bakım veren hemşirelerin bu alanda yetkin olmalarını gerekmektedir. Bu araştırma ventrikül destek cihazı uygulanan hastalara bakım veren kardiyovasküler cerrahi hemşirelerinin yetkinliklerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Kasım-Aralık 2023 tarihleri arasında kartopu örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini ventrikül destek cihazı uygulanan hastalara en az altı ay boyunca bakım vermiş 137 kardiyovasküler hemşire oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Hemşire Tanıtım Formu, Yoğun ve Kritik Bakım Hemşirelik Yetkinlik Ölçeği (YKBHYÖ) ve Ventrikül Destek Cihazı Uygulanan Hastalara Bakım Veren Hemşirelerin Yetkinliklerini Belirleme Formu kullanılmıştır. Araştırmada, veri toplama araçları sosyal iletişim ağları aracılığıyla Google formlar üzerinden çevrimiçi bağlantı oluşturularak hemşireler ile paylaşılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyonundan yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin Kalp ve Damar Cerrahi Yoğun Bakımda/Kliniğinde ortalama çalışma süresi 3,90±2,85 yıl, ventrikül destek cihazı uygulanan hastalara bakım verme süresi 3,16±2,16 yıldır. Hemşirelerin %99,3'ü ventrikül destek cihazı ve ventrikül destek cihazı uygulanan hastaların bakımına yönelik eğitim almış olup eğitim alanların %69,6'sı eğitimi klinik uygulamalara yansıttığını düşünmektedir. Hemşirelerin Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yetkinlik Ölçeği puan ortalaması 488,54±39,74 olup,“mükemmel yetkinlik”düzeyinde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ventricular assist device applications have increased due to the increasing number of heart failure patients and the low number of heart transplantation donors. Since the patients with ventricular assist devices require comprehensive and specialized care, the nurses providing care to those patients should be competent in this field. This descriptive study was conducted to determine the competencies of cardiovascular surgery nurses caring for patients using ventricular assist devices. The study was conducted between November and December 2023 using a snowball sampling method. The study sample consisted of 137 cardiovascular nurses who had provided care to patients with ventricular assist devices for at least six months. The Nurse Introduction Form, Intensive and Critical Care Nursing Competency Scale, and the Form for Determining the Competencies of Nurses Caring for Patients with Ventricular Assist Devices were used to collect the data. The data collection tools were shared with nurses through social networks by creating an online link via Google Forms. Independent sample t-test, Mann-Whitney U test, and Spearman correlation were used to evaluate the data. The mean working time of the nurses participating in the study in the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit/Clinic was 3.90±2.85 years, and the mean time caring for patients with ventricular assist devices was 3.16±2.16 years. 99.3% of the nurses received training on ventricular assist devices and the care of the patients with ventricular assist devices, and 69.6% of those who received training thought that they reflected the training to clinical practices. The mean score of the nurses was 488.54±39.74 and it was determined that they were at the level of“excellent competence”.