Köpeklerde idiopatik jeneralize epilepsilerin manyetik rezonans spektroskopisi ile incelenmesi
Investigation of idiopathic generalized epilepsies in dogs using magneti̇c resonance spectroscopy
- Tez No: 858347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİHNİ MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Veteriner Hekimliği, Neurology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İdiopatik jeneralize epilepsi (İJE), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile incelendiğinde herhangi bir yapısal anomali saptanmaz. Yeni manyetik rezonans (MR) tekniklerinin geliştirilmesi bu hastalarda çeşitli fonksiyonel ve yapısal değişikliklerin tanımlanmasına olanak sağlamıştır. MR spektroskopi (MRS) beynin kimyasal bileşimi ile ilgili noninvaziv in vivo bilgi sağlar. N-asetil aspartat (NAA), kreatin (Kr) ve kolin (Kho) epileptik hastalarda MRS ile ölçümleri yapılan ana metabolitlerdir. Biz bu çalışmamızda, köpeklerde İJE vakalarını MRS kullanarak talamusun etkilenmesine bağlı biyokimyasal değişiklik oluşturduğu hipotezini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Hayvan hastanesi Cerrahi Kliniğine başvuran International Veterinary Epilepsy Task Force (IVETF) 2015 kriterlerine göre 'İdiopatik Jeneralize Epilepsi' tanısı almış 6 ay ile 6 yaş arasındaki 20 köpek hasta grubu ve epilepsisi olmayan 10 köpek üzerinde yürütülmüş. Çalışmaya alınan tüm İJE hastalarının elektroensefalografisi (EEG) yapılmıştır. Çalışma grubu ve kontrol grubunun kranial MR incelemeleri 1.5 T (Magnetom Avanto; Siemens Healthineers, 2013, Germany) cihazda 12 kanallı kafa koili kullanılarak yapısal lezyonları dışlamak için T2 A görüntülerde sagittal sekans, dorsal ve transversal sekans, FLAIR'de dorsal sekans, T1A dorsal sekans uygulandı. İJE'li hastalar ve kontrol grubuna iki taraflı talamuslarda NAA/Kr, Kho/Kr, NAA/Kr, Ins/Kr değerleri ölçüldü. IJE'li hastaların sağ ve sol talamik NAA/Kr, Kho/Kr, NAA/Kr oranlarında kontrol grubuna göre anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. EEG'de tek hemisfere lokalize olmuş epileptojenik odağı bulunan köpeklerin epileptojenik odağı olmayan hemisfer ile aralarında anlamlı farklılık bulunmadı. Çalışma grubunda Ins/Kr değerlerinde anlamlı bir azalış saptandı. Çalışmamızın sonucunda MRS bulguları bize nöronal disfonksiyon ya da hasar olabileceğini gösteren bir bulgu vermedi. NAA/Kr, Kho/Kr oranlarında anlamlı bir değişimin olmaması, vakaların az nöbet geçirmesi ve MRS ölçümlerinin klinik şikâyetlerin başlamasından kısa süre sonra yapılması ile ilişkilendirilmiştir. Bu durum, daha geniş çalışma gruplarına olan ihtiyacı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Idiopathic Generalized Epilepsy does not reveal any structural anomalies when examined with Magnetic Resonance Imaging . The advancement of new Magnetic Resonance techniques has enabled the identification of various functional and structural changes in these patients. Magnetic Resonance Spectroscopy provides non-invasive in vivo information regarding the chemical composition of the brain. N-acetylaspartate, creatine , and choline are the main metabolites measured in epileptic patients using MRS. In this study, we aimed to investigate the hypothesis that MRS could detect biochemical changes in the thalamus due to IGE in dogs. Our study was conducted on a group of 20 dogs diagnosed with 'Idiopathic Generalized Epilepsy' according to the 2015 criteria of the International Veterinary Epilepsy Task Force, aged between 6 months and 6 years, who presented to the Surgical Clinic of the Istanbul University-Cerrahpaşa Veterinary Faculty Animal Hospital, and a control group of 10 non-epileptic dogs. All IGE patients underwent electroencephalography. Cranial MRI examinations of both the study and control groups were performed with a 1.5 T (Magnetom Avanto; Siemens Healthineers, 2013, Germany) device using a 12-channel head coil to exclude structural lesions, applying T2-weighted images in sagittal, dorsal, and transversal sequences, FLAIR in dorsal sequence, and T1-weighted in dorsal sequence. Bilateral thalamic NAA/Cr, Cho/Cr, NAA/Cr, and Ins/Cr ratios were measured in patients with IGE and the control group. No significant changes were found in the right and left thalamic NAA/Cr, Cho/Cr, NAA/Cr ratios of the IGE patients compared to the control group. There was no significant difference between the hemispheres of dogs with a single hemisphere-localized epileptogenic focus in the EEG and those without an epileptogenic focus. A significant decrease in Ins/Cr values was observed in the study group. Our findings from MRS did not indicate any signs of neuronal dysfunction or damage. The lack of significant changes in NAA/Cr, Cho/Cr ratios is associated with the patients experiencing few seizures and the MRS measurements being conducted shortly after the onset of clinical symptoms. This highlights the need for larger study groups.