Exploring Türkiye's potential in e-mobility with patent perspective
Türkiye'nin e-mobilite potansiyelinin patent perspektifiyle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 858348
  2. Yazar: ELİF SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Birçok yerde kanıtlanmış bir gerçektir ki, elektrikli araçlar genel hava kirliliğine daha az katkı sağlamaktadır. Bu tez, Türkiye'nin e-mobilite sektörünün gelişimini, iklim değişikliği azaltma teknolojilerine, patentlerin rolünü vurgulayarak, odaklanmaktadır. Tez, e-mobilitenin Türkiye ekonomisinde ve küresel e-mobilite ekosistemindeki konumunu anlamayı, bu konuda en iyi uygulamaları olan ülkeleri, patentlerin önemini ve yerel şirketlerin potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Tezin altı bölümü, genel olarak, Türkiye'nin ve seçilen örnek emobilite ülkelerinin sürdürülebilir e-mobilite teknolojisi gelişimini inceleyerek Türkiye için öneriler sunmaktadır. Bilim, teknoloji ve inovasyon paydaşları arasındaki işbirliğini vurgulayan bu tez; araştırma, teknoloji ve insan kaynaklarında karşılaşılan zorlukları belirlemekte ve sürdürülebilir yetenek oluşturmanın, fikri mülkiyet geliştirmenin ve işbirliğinin önemini vurgulamaktadır. Ana öncelikli alanlar, ekosistem ve ağ geliştirmesi, katma değerli üretim, insan kaynakları geliştirmesi, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesini içermektedir. Tez, e-mobilite sektöründeki uluslararasılaşma için ürün ve süreç yeniliklerinin hayati rolünü vurgulayarak, sonuç odaklı çalışmaların ve KOBİ'ler için uygulamaya yönelik Ar-Ge kuruluşlarının önemini vurgulamaktadır. Küçük şirketler için büyüme fırsatlarını artırmak için tez, hibe ve fonlara dikkat çekme, finans erişimini iyileştirme ve yatırımcılarla işbirliğini teşvik etmeyi önermektedir. Tez, Türkiye'nin yatırım ortamını iyileştirmenin gerekliliğini vurgulayarak, yeni teknolojilerin araştırma ve geliştirilmesi için tüm ekosistem aktörlerini içeren açık hedef göstergeler ve kapsamlı planlamayı önemsemektedir.
Özet (Çeviri)
It is a well-established fact that electric vehicles (EVs) contribute less to overall air pollution. This thesis focuses on the development of Türkiye's e-mobility sector, highlighting the role of climate change mitigation technologies and emphasizing the significance of patents. The aim is to understand how e-mobility impacts Türkiye's economy and its position in the global e-mobility ecosystem, investigating best practices, patent importance, and the potential of local companies. The six chapters of the thesis provide recommendations for Türkiye's sustainable e-mobility technology development by examining the overall sustainable e-mobility technology development in Türkiye and selected countries with the best e-mobility practices. By emphasizing collaboration among science, technology, and innovation stakeholders, the thesis identifies challenges in research, technology, and human resources, underscoring the importance of sustainable capability creation, intellectual property development, and collaboration. Key priority areas include ecosystem and network development, value-added production, human resource development, and strengthening the innovation and entrepreneurship ecosystem. The thesis highlights the essential role of product and process innovations for internationalization in the e-mobility sector, emphasizing the importance of result-oriented studies and application-oriented R&D organizations for SMEs. In addition, the thesis recommends raising awareness of grants and funds, improving access to finance, and fostering collaboration with investors to enhance growth opportunities for small companies. It emphasizes the necessity of improving Türkiye's investment environment, underlining the importance of clear key target indicators and comprehensive planning involving all ecosystem actors to research and develop newer technologies.